Facebook a Barack Obama šíří rasismus ve velkém

Na první pohled to vypadá jako nesmysl, zajímavá studie, na kterou upozornil list Pacific Standard ale dokazuje, že se o žádný nesmysl nejedná. Nejrozšířenější sociální síť a první černošský prezident USA odvádějí pro věc rasismu stejně kvalitní práci jako kdysi Julius Streicher a Joseph Goebbels.

“Častí uživatelé Facebooku jsou vysoce náchylní k přijetí rasistické agendy šířené prostřednictvím této sociální sítě,” konstatovaly autorky studie.

Lidé, kteří často kontrolují svůj facebookový účet, se podle studie založené na široce pojatém výzkumu vyznačují zvýšenou potřebou “lidského” kontaktu, ale současně je jejich schopnost kontakt navázat a udržet výrazně snížená. Hledají takovou komunitu, která by jim dávala pocit, že jsou její přijímanou součástí a že na nich záleží. Že jsou součástí celku, který spojuje osudová sounáležitost. A rasisticky orientované komunity jim vycházejí vstříc, stejně jako kdysi vyšla nacistická strana vstříc frustraci německého obyvatelstva.

obamaflag2

Poněkud ironicky v této souvislosti vyznívá skutečnost, zjištěná výzkumným týmem Brown University. Nástup afroameričana Baracka Obamy do úřadu prezidenta Spojených států vyvolal nárůst rasistických nálad. Tento nárůst byl nejprve skokový, poté se jeho dynamika změnila na trvalý růst, který trvá už pět let. Obama bývá označován za prezidenta sociálních sítí a je to globální síla sociálních sítí, která šíří rasismus v globálním měřítku. Obama je jeho tváří. Všudypřítomné logo Facebooku se svým způsobem stává stejným symbolem jako svastika.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s