Ovladatelná, ustrašená a poddajná masa. Takoví chtějí lidé být

Nevzpírat se danému statu quo, včlenit se do hierarchie a nezpochybňovat ji, ale převzít osobní odpovědnost za svůj život? Takové jsou podle studie Arkansaské univerzity otázky obecné lidské priority. Konzervativní smýšlení je podle psychologa Scotta Eidelmana člověku vrozené.

Sklony k němu údajně podporuje i stav společnosti, liberalismus zavání pokusem o zvrácení směru, kterým se ubírala a ubírá evoluce. Podle výsledků aktuálního průzkumu Gallupova ústavu se za konzervativní považuje 40 procent obyvatel Spojených států. 21 procent respondentů svoje postoje označilo za liberální. Zajímavé je, že každý třetí Američan sám sebe vnímá jako osobnost bez postoje nebo názoru.

Podle Eidelmana je sporné, nakolik lze rozdíly mezi konzervativním a liberálním smýšlením vztáhnout na šablonu, podle které je liberál levičák a konzervativec pravičák. Konzervativně smýšlející lidé, které výzkum popisuje jako stárnoucí hospodské povaleče, totiž preferují levicové politické programy. Pravici volí naopak mladší a aktivnější lidé s liberálním smýšlením.

vote-or-die

Lidé, kteří nedokáží rozlišit politický konzervatismus od konzervativní chování by tento odstavec raději neměli číst. Konzervativní člověk totiž chodí nakupovat do levných supermarketů, děsí se toho, že by mohl být jiný než ostatní a bojí se čehokoliv, co mu připadá odlišné. Vůbec by se nevzpíral například nějakému druhu vojenské diktatury, uvítal by ji.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s