Feminismus vybojoval rovnost jen pro ženy, které jsou si rovnější

Nerovnost platového ohodnocení je vyšší mezi ženami s vysokoškolským vzděláním a bez něj než mezi ženami a muži obecně. Ženy bez diplomu jsou na tom stejně jako před padesáti lety. Pro ně feministické hnutí neudělalo nic.

Tvrdí to analýza britského think tanku Institute for Public Policy Research (IPPR), na kterou upozornil deník Independent. IPPR je levicově zaměřená organizace, která má blízko k britské labouristické straně. Hned několik významných politiků této strany zasedalo ve vedení IPPR, think tank úzce spolupracoval s bývalým britským premiérem Tonym Blairem.

feminismus

Snaha o rovnost pracovního ohodnocení žen a mužů podle analýzy za posledních padesát let přinesla ženám zhruba trojnásobné zvýšení platu. Jedná se ovšem pouze o ženy s akademickým titulem. Ty si vydělají o 198 procent víc než ženy s nižším vzděláním. Pro srovnání: rozdíl v platovém ohodnocení mezi mužem s univerzitním diplomem a bez něj je 45 procent. V dělnických profesích pobírají ženy za tutéž práci o 42 procent nižší plat než muži, v manažerské sféře jsou platy žen srovnatelné s platy mužů.

“Úspěchy vysoce postavených profesionálek zastiňují skutečnost, že naprostá většina žen nadále pracuje v nerovných podmínkách,” tvrdí Dalia Ben – Galim z IPPR. “Nic se nezměnilo ani na tom, že mateřství pro ženu znamená ohrožení její pracovní pozice i možnosti si najít zaměstnání. Výjimkou jsou opět ženy, kterým akademické vzdělání zajistilo vyšší postavení.”

Nezdá se, že by se na tomto obrazu, dokumentujícím to, že feminismus z pohledu většiny žen selhal, mělo něco změnit. Generace dnešních dvacetiletých žen totiž do zaměstnání nastupuje s vyhlídkou na stejnou nerovnost jako jejich matky. Feminismus připomíná výkladní skříň, ve které se ukazují příklady jeho úspěchů. Ve skutečnosti úspěchů feminismu není víc, než kolik se jich vejde do výkladní skříně, poznamenala v Independentu Jane Merricková.

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s