Sídlem Zemanova štábu v Loretánské ulici mohly protékat špinavé peníze ukrajinského expremiéra

Podnikatelské vazby majitelů domu, v němž sídlil štáb Miloše Zemana sahají až k bývalému ukrajinskému premiérovi Lazarenkovi. Ten zpronevěřil stovky milionů dolarů, jejichž stopa vede i do Loretánské ulice.

Volební štáb prvního přímo voleného prezidenta ČR Miloše Zemana sídlil v Loretánské ulici na Hradčanech. Už pohled na firmy, které jsou spojené s touto adresou, vyvolával pochybnosti.  Ty ještě narůstají v okamžiku, kdy se pozornost zaměří na způsob, jakým byla financována Zemanova volební kampaň. Pohled na podnikatelské vazby majitelů domu v Loretánské 13 je ještě posiluje.

Katastr nemovitostí uvádí jako majitele domu v Loretánské 13 Jiřího a Vladimíra Gutovy, Kristýnu Pecháčkovou Janouškovou, Markétu Pirklovou a Pavla Pirkla. Poslední tři jmenovaní jsou podílníky ve společnosti J. V. Gut, která se od roku 2009 zabývá pronájmem a správou nemovitostí. Její základní jmění původně činilo 200 tisíc korun, ale 5. června 2012 se skokově zvýšilo na 28,2 milionu korun.  Stojí za pozornost, že si společnost, která se zabývá pronájmem realit, najímá jiné realitní společnosti, aby nabízely pronájem v Loretánské 13. J. V. Gut podle otevřených zdrojů nevykazuje žádnou činnost, přesto do ní mohl každý ze spoluvlastníků náhle vložit přes sedm milionů korun. Odkud se taková částka vzala?

1358726-img-milos-zeman

Odpověď možná leží v minulosti. Společnost J. V. Gut nese v názvu jméno Vladimíra Guta. Když se tento muž jako místopředseda představenstva společnosti Klánovická realitní podnikatelsky sešel s Vlastimilem Valentou, uvedl jako adresu svého bydliště právě Loretánskou 13. Zbývá odpovědět na otázku kdo je Vlastimil Valenta.

Jihomoravský podnikatel Vlastimil Valenta se s Prahou podnikatelsky seznámil, když jako jednatel společnosti KME vyjednával koupi kostela svatého Michala. Kontroverzní způsob, se kterým KME s kostelem naložila vyvolal vlnu zájmu, na jejímž konci bylo závažné podezření, že KME pere peníze zpronevěřené někdejším ukrajinským premiérem Pavlem Lazarenkem. Valenta tehdy čelil obvinění ze šesti trestných činů.

S Gutem se Valenta seznámil ve farmaceutické firmě Spofa. Vědec Gut a podnikatel Valenta spolu byli u toho, když Spofa spadla do konkurzu.  Pohled na rozsah podnikání Vlastimila Valenty a jeho úzký kontakt s Vladimírem Gutem naznačuje, že 28milionové základní jmění společnosti J. V. Gut může pocházet právě od Valenty. Tedy od člověka, na kterého padá podezření z praní špinavých peněz v mezinárodním měřítku.

Pro zajímavost je na místě připomenout, že v Loretánské 13 sídlí společnost Mediarex, která získala kontrakt od ukrajinského ropného velikána OKKO nebo že stratégem prezidentské kampaně Miloše Zemana byl šéf českého zastoupení Lukoilu Martin Nejedlý.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s