Obraz zla: Jak židovský fotograf portrétoval židobijce Goebbelse

V roce 1933 přicestoval fotograf časopisu Life Alfred Eisenstaed do Ženevy. Novinář s židovskými kořeny zde pořídil pozoruhodnou sérii portrétů nacistického ministra propagandy Josepha Goebbelse.

Jeden z nejoddanějších stoupenců Adolfa Hitlera, berlínský župní vedoucí a ministr propagandy Třetí říše se s Eisenstaedem sešel v dobrém rozmaru. I přes své tělesné postižení dokázal Goebbels díky své vysoké inteligenci působit jako charismatická osobnost. První fotografie ho ukazují coby usměvavého muže s otevřeným výrazem.

Goebbels_laughing

Až když Goebbels zjistil, že se za objektivem skrývá Žid, neovládl se.

“Mezi svými tělesnými strážci mi náhle připadal tak malý,” vzpomínal Eisenstaed. “Když se na mě podíval, byly jeho oči plné nenávisti. Byl to pohled, kterým se na mě dívalo samo zlo. Za svým fotoaparátem jsem se ale nebál.”

goebbals_scowling

O dvanáct let později pořídil Eisenstaed svou nejslavnější fotografii, zachycující spontánní polibek námořníka a zdravotní sestry během oslav vítězství Spojenců v New Yorku. Tou dobou byl Joseph Goebbels více než tři měsíce po smrti. Zůstal s Hitlerem až do konce. Po diktátorově sebevraždě odešel mezi stíny vlastní rukou i Goebbels společně se svou manželkou, která předtím otrávila jejich šest dětí.

Advertisements

One thought on “Obraz zla: Jak židovský fotograf portrétoval židobijce Goebbelse

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s