My jsme Ku Klux Klan, tvůj kámoš, co je in

Prožil život plný násilí, bílých hábitů a špičatých kápí, hořících křížů. V pondělí Elwina Wilsona, jednoho z nejvýznamnějších členů Ku Klux Klanu, pohřbí. Jeho mladší kolegové z KKK zatím mění image svého spolku. 

Zůstane po něm podivuhodný životní příběh, který začal jednoho letního dne roku 1961, kdy do čekárny pro bílé v americkém Rock Hillu vstoupil černoch John Lewis. Několik mladíků Lewise zbilo, srazilo na zem a kopalo ho, dokud nezůstal ležet v tratolišti krve. Jedním z těchto mladíků byl Wilson.

kkk

Životní příběhy obou mužů se pak rozdělily. Z Lewise se stala legenda mezi bojovníky proti rasové segregaci, Wilson stoupal hierarchií Ku Klux Klanu.

Pak se ve Wilsonovi cosi pohnulo: Byl prvním z útočníků, který se Lewisovi omluvil. Před čtyřmi lety veřejně vystoupil a prohlásil, že strávil desítky let v hrozných pochybnostech, ale nakonec dospěl k tomu, že stěžejní názor celého jeho života byl jedna velká chyba.

V roce 2011 Wilson s Lewisem získali Cenu usmíření, následovala další ocenění a nakonec i ocenění, které v USA platí víc než Nobelova cena: Společně byli hosty v show Oprah Winfreyové. Ku Klux Klan si z toho vzal ponaučení. Když zjistil, jakou popularitu si Wilson svým pokáním zajistil, začali vystupovat jako přátelská komunita, něco jako společnost Apple.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s