Akron, Challenger, WTC. Dnes je den zasvěcený nejslavnějším pádům lidstva

Před sedmdesáti lety se zřítila největší vzducholoď USA, čtyřicet let uplynulo od otevření World Trade Center, o deset let později poprvé vzletěl raketoplán Challenger. Zdá se, že dnešní datum je zasvěcené pádům, které měly změnit svět.

Dvojice vzducholodí Akron a Macon, jejichž stavbu prosadil kontradmirál Moffet, měla představovat jakousi vzdušnou variantu letadlových lodí. Měly z nich startovat parazitní stíhačky, umístěné pod jejich obřím trupem. Akron se zřítil právě před sedmdesáti lety. Katastrofa stála život i samotného admirála Moffeta. Macon se zřítil jen o dva roky později po strukturálním zhroucení jeho duralaluminiové kostry. Časy vzducholodí v Americe skončily.

akron

Je to čtyřicet let, co se pro veřejnost otevřelo World Trade Center. Tento symbol víry v úspěch americké představy o svobodě se stal obětí pozoruhodného pokusu o přistání dopravních letadel, řízených skupinou amatérských pilotů, vycvičených svazarmovskou organizací al Kájda. S důsledky se svět vyrovnáva dodnes.

wtc026

Deset let poté, co se otevřely brány Světového obchodního centra, se raketoplán Challenger poprvé vydal do vesmíru. O tři roky později jeho hvězdná dráha skončila v přízračně děsivé nebeské symfonii. Jako by datum 4. dubna bylo nějakým neblahým způsobem spojené s tragickými zhrouceními lidských snů o vzestupu k nebi.

challenger2

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s