…a místo raket si začali vyměňovat lolitky. Tak končila studená válka

Na konci osmdesátých let minulého století se dětské hvězdičky nerodily v líhních jako v dnešním globálním Babylónu. Aby takové děvče prorazilo, muselo se vydat do Říše Zla, například do SSSR nebo do USA.

Samantha Smithová, narozená v roce 1972, v atmosféře uzbrojování SSSR projektem Hvězdných válek, v roce 1982 sepsala dopis tehdejšímu samoděržavému vládci Andropovovi. Ten jí v dubnu následujícího roku odepsal a pozval ji do své země. Samantha navštívila Kreml i Artěk, patrně zašla na nákupy do GUMu a po návratu domů se dočkala velkolepého přijetí. Malá Samantha vůbec ráda psala: Jako pětiletá se dopustila dopisu, v němž Alžbětě II. vyjádřila pochvalu za správu impéria.

220px-Samanta-grus

S repetitivní logikou se její návštěva stala argumentem pro aktivisty; ti se rozhodli bojovat za smíření nesmiřitelného politikou výměnných pobytů. Kromě toho obvinili Reaganovu administrativu z fašistického útočení na mírumilovný SSSR, který sice má mírný deficit demokracie, ale nemůže se stát, aby tam lidé umírali hlady na ulici.

Kyvadlová výměna holčiček mezi imperiálními gerontokraciemi vedla k cestě sovětského děvčátka, jedenáctileté Káti Lyčevové. Ta navštívila mimo jiné Los Angeles a Washington, poklábosila s Ronaldem Reaganem a po návratu domů se stala – herečkou.

Samantha si zahrála v televizní sérii Lime Street; její rozbíhající se kariéru ukončila letecká katastrofa v roce 1985.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s