Japonský Mengele: Američané ho potřebovali, jeho zvěrstva nepotrestali

Před nelidskostí velitele japonské experimentální jednotky 731 blednou nejhorší zvěrstva. Širó Ičii nikdy nestanul před soudem. Pro Spojence, kteří po roce 1945 očekávali další světovou válku, byly výsledky jeho pokusů příliš cenné.

Išii se narodil před 120 lety, 25. června 1892 ve vesnici Šibijama a na lékařské fakultě kjótské univerzity si vysloužil pověst mimořádně nadaného, sobeckého, nevypočitatelného, se záblesky geniality, pohybující se mimo hranice dobra a zla. Tyto vlastnosti nadějného mikrobiologa předurčovaly pro kariéru ve všemocné japonské armádě, do jejíchž řad vstoupil jako dvacetiletý.
Hranice vědy

Na rozdíl od kosmopolitního námořnictva byla japonská armáda uzavřená před okolním světem; jednou z řídkých výjimek byly výzkumné jednotky, určené k vývoji chemických zbraní. Išiiho generálové v průběhu dvacátých let vyslali na dva dlouhé studijní pobyty. Nadějný vojenský kádr na proklínaném Západě studoval nejnovější poznatky o otravných plynech, seznámil se s vývojem dalších a stále ničivějších modifikací látek, které se staly postrachem bojišť Velké války.

filozofi1

V roce 1936 se Išii stal velitelem jednotky 731. Oficiálně se zabývala čištěním vody v Japonskem obsazených územích kontinentální Asie. Skutečnost byla odlišná.

Na začátku února 1939 profesor Išii před tehdejší japonskou elitou předvedl, co je jednotka 731 zač. Osobně před obecenstvem, jehož nejvýznačnějším členem byl bratr císaře Hirohita Jasuhito, vivisekci. Pitva živého člověka vyvolala ve shromážděných pocity hrdosti nad pokroky japonské vědy v éře Šówa – Osvícený mír. Išii dostal ve svých pokusech volnou ruku a závazný příslib tajné policie; do roku 1945 mu Kempei Tai dodala podle střízlivých odhadů deset tisíc „nespolehlivých“ Japonců, další desetitisíce lidí v okupované Číně zemřelo, když jednotka 731 jejich domovy zamořila dýmějovým morem, antraxem, cholerou. Laboratoře, ubikace a zázemí jednotky se rozprostíralo na ploše šesti kilometrů čtverečních, na šesti čtverečních kilometrech rozpoutal Išii peklo, v němž bolest přesahovala všechno myslitelné.

Osvícený mír. Snad nikdy v dějinách neměla nelidskost výsměšnější přezdívku.

Hlava otevřená

Išii spolu s dalšími vedoucími pracovníky padl do amerického zajetí. Podle podmínek japonské kapitulace měli být vydání do Sovětského svazu; místo toho se šílenému profesorovi s vysokou hodností generálporučíka podařilo vyjednat si imunitu.

Za výsledky výzkumů, prováděných s nezměrnou nelítostností na lidech, se představitelé Spojených států ostře postavili proti tomu, aby byl on a jeho spolupracovníci nejen souzeni, ale vůbec vyšetřováni.

Vrchní velitel spojeneckých sil v Tichomoří a po roce 1945 neomezený pán poraženého Japonska Douglas MacArthur se zasadil o to, aby byl Išii zaměstnán v kanceláři pro sběr dokumentace o japonských válečných zločinech. Profesor Edwin Hall, jeden z největších duchů tehdejší Ameriky, připsal dobrozdání.

„Išiiho informace jsou nedocenitelné… kvůli skrupulím, které v USA pociťujeme před výzkumům na lidech, bychom se k nim nemuseli nikdy dobrat. Nyní je máme za pakatel,“ uvedl muž, který se rád chlubil svým humanismem.

Dalších dvacet let života strávil Išii v Marylandu, kde pod patronací amerických úřadů pokračoval ve výzkumu a vývoji biologických zbraní. Zemřel sedmašedesátiletý a jen málo chybělo, aby o něm nevyšly pochvalné nekrology.

V éře osvíceného míru by se ovšem nebylo čemu divit, i kdyby vyšly.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s