Zapomněli jsme na ně: 220 utonulých Čechů z lodi Eastland nemá ani pamětní desku

Češi při lodních katastrofách neumírají často. Na 24. červenec 1915 by se proto nemělo zapomenout. Katastrofu, při níž zahynulo 220 krajanů z illinoiského Cicera, svými hrůzami překryl pětiletý mlýnek na maso, zvaný Velká válka.

24. červenec 1915, den, kdy se přímo u chicagské rejdy potopila loď Eastland a vzala s sebou 844 lidí, z nich více než čtvrtinu Čechů. “Královnu rychlosti Velkých jezer” stíhala smůla od chvíle, kdy ji před 111 roky spustili na vodu. Už roku 1903 nával cestujících – Eastland jich mohl naložit 2572 – na boku lodě odvráceném od mola naklonil na bok. Posádka zabránila nejhoršímu v poslední chvíli: voda už se do trupu vlévala otevřenými okénky.

JB427b48_Wiki2

O dvanáct let později už loď tolik štěstí neměla. Před osmou ráno, když loď naložila plnou přepravní kapacitu, se zničehonic začala pomalu naklánět na pravý, od mola odvrácený bok. Tentokrát se posádce v boji s vysoko umístěným těžištěm štíhlé lodě uspět nepovedlo. Náklon Eastlandu se prudce zvýšil a loď se v podivném tichu položila na bok s nástavbou zabořenou do bahna.

Většina cestujících byla v tom dopoledni v podpalubí a snídala. Neměli šanci. Uvězněné v temných útrobách lodě si je dřív nebo později našla smrt.

Konečný počet obětí se zastavil na čísle 844. 844 z více než dvou a půl tisíc. 220 mrtvých byli Češi, kteří přišli do Ameriky za prací, naprostá většina z nich bydlela ve městě Cicero v Illinois a pracovala u Western Electric.

Máme památníky všude tam, kde si noha našince ukopla palec, 220 utopených v nejhorší lodní katastrofě, která Čechy postihla, nestojí ani za plaketu.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s