Zelda a kokain: Spisovatel Francis Scott Fitzgerald je zase v módě

Autor Velkého Gatsbyho zažívá kolikátý už návrat do plného světla. Úpadek, žárlivost a závislost skryté pod pláštíkem nekonečného prázdného úsměvu poznává každá generace po svém a každá se nakonec vrací k Francisovi Scottovi Fitzgeraldovi.

Aspoň si to myslí Peter Beaumont z britského listu Guardian. Fitzgeraldův tvůrčí i ničivý vztah s dcerou bohatého jižanského soudce Zeldou se v poslední době stává předmětem překvapujícího množství zpracování. Nakolik se jedná o čistou fikci je diskutabilní. Zdá se totiž, že ono manželství představuje jakýsi archetyp, ke kterému lidé směřují přesto – anebo právě proto – jak ničivý je.  Jakoby se v něm zhmotňovala nekonečná lidská potřeba ničit to, co si člověk touží zachovat.

Gatsby_1925_jacket

Není divu, že ruku v ruce s obnoveným zájmem o kultovní vztah šílených dvacátých let se vrací i zájem o to, co vlastně šňupeme ve svém kokainu.

Jestli to takhle půjde dál, mohl by se nedej Bože najít někdo, kdo by o tom napsal něco věrného. A co hůř, mohlo by to dopadnout zase stejně: prasata zvítězí.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s