Slabší chvilky spravedlnosti: Generálplukovník Alfred Jodl

Oběsili ho jako sprostého zločince a tuto skvrnu z něj nesmyl ani výrok, který tento údajný výkon spravedlnosti označil za bezprávný akt msty. Generálplukovník Alfred Jodl by měl mít obrázek na stole každého, kdo vykonává mezinárodní spravedlnost.

Jméno generálplukovníka Alfreda Jodla je dnes všeobecně prakticky neznámé. Přesto byly časy, kdy jeho jméno znal vlastně každý. Šlo o dobu, kdy vítězné mocnosti dokazovaly, že jim jde hlavně o svobodu a demokracii způsobem, který se vyrovnal “právním” zvyklostem poražené diktatury.

778px-Dead_alfredjodl

Pozoruhodné: německý denacifikační soud Jodla očistil. Přitom byly denacifikační soudy výrazně tvrdší než soudy spojenecké, zcela dle úsloví o Turcích a poturčencích.

Toto video pěkně ukazuje, jak vypadala a jak vypadá ta správná demokracie v tom nejdemokratičtějším, zejména pak spravedlivě spravedlivém pojetí.

Nabízí se otázka, zda by na základě stejně pojaté spravedlnosti neměl na šibenici skončit vlastně každý vyšší důstojník, který se zúčastnil štábní práce nebo nedej Bože bojoval ve válce. Patton nebo Halsey mají památníky. Pokud by se jejich skutky posuzovaly stejně jako ty Jodlovy, měli viset vedle něj.

Nebo ne, co byste řekli s odstupem sedmi desítek let od druhého velkého rozdávání karet?

One thought on “Slabší chvilky spravedlnosti: Generálplukovník Alfred Jodl

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s