Americké námořnictvo ztroskotává na hledání jmen pro své lodě

Rozhořčené šarvátky o jména nových lodí válečného námořnictva se v USA vedly vždy. S příchodem Baracka Obamy do Bílého domu se zdá, že hlavní slovo v US Navy vbrzku převezmou místo admirálů lingvisté.

Kongresman Bob Filner letos inicioval petici, která žádá, aby některé z nově stavěných plavidel US Navy neslo jméno Harveyho Milka. Ten se stal prvním mužem, zvoleným do veřejné funkce v Kalifornii s tím, že se otevřeně hlásil ke své homosexualitě. Krátce poté se stal obětí atentátu. Námořnictvo už více než století dává lehkým jednotkám jména svých příslušníků, kteří se vyznamenali v boji. Milk sice v US Navy sloužil, ale jeho hrdinství se vztahuje k politickému aktivismu za práva sexuálních menšin. Admirálové na petici reagují mrazivým mlčením, za kterým je cítit obavu z toho, kolik respektu by “Mléko” vyvolávalo.

BGLTom

Kontroverzi vzbudilo i rozhodnutí pojmenovat supermoderní plavidlo třídy Independence po političce Gabrielle Giffordsové. Ta přežila pokus o atentát – dát její jméno válečnému plavidlu je podařené politické gesto, ale také projev neúcty k padlým příslušníkům námořnictva a námořní pěchoty.

Mariňáky nepotěšilo ani když zjistili, že jedna z výsadkových lodí ponese jméno John P. Murtha. Tento politik totiž námořní pěšáky obvinil z toho, že se v Iráku dopouštějí chladnokrevného vraždění.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s