Pěšáci byznysu jdou dobývat světlé zítřky. Takhle bojují

AKTUALIZACE Maturant, který nechce ze školy ode jít přímo na Úřad práce. Člověk, kterému se nedaří. Na sociálních sítích hledají klienty, které se pokoušejí získat pro své podnikání. Tomu, kdo věří ve svou šťastnou hvězdu a tuhý kořínek, představujeme dva zprostředkovatele pojištění a investiční rádce.

Na první pohled se to atraktivními pracovními možnostmi pro čerstvé středoškoláky jen hemží: privátní finanční poradce, zprostředkovatel finančních transakcí, finanční makléř. Přesně vzato to vypadá zhruba následovně:

Požadavky: komunikativní, základní obchodní dovednosti Náplň práce: Práce s lidmi – navrhování nejvýhodnějších nabídek na trhu v oblasti financí tzn. pojištění, spoření, investice a dalšího zajištění Výhody: možnost rychlého karierního růstu, pružná pracovní doba Nástup možný IHNED. Zájemci o pracovní místo zasílat životopis na e-mail…

Vůbec nejúčinnější je šířit zdánlivě radostnou zvěst o světlé budoucnosti pro každého prostřednictvím sociálních sítí. Místo ponižujícího živoření se otevírá možnost zařadit se mezi úspěšné. Tým zemského ředitele Petra Saice přece disponuje spolehlivým zázemím akciové společnosti OVB. A o té se pochvalně vyjadřují i ty nejdůvěryhodnější veřejné osobnosti.

image

Těm nejspíš nevadí, že Prohlášení o ochraně soukromí by asi autory legislativy o chránění osobních dat nepotěšilo – ale to je jen poznámka na okraj.

Pro účely tohoto letmého náčrtu je podstatné, že OVB se zabývá tou samou činností jako Saic & Co. A ta je stejná jako činnost společnosti SwissLife. Jejím generálním ředitel Martin Valach je mimochodem profesí “ředitel, školitel a šéftrenér”; rozsah jeho podnikatelské aktivity je úctyhodný. Druhý z jednatelů SwissLife Pavel Manhalter díky svému spojení se serverem Finance.cz obstarává potřebný kladný mediální obraz z odborného zdroje.

Koho by ani to nepřesvědčilo, může se obrátit na další společnost s dokonale, místy až doslovně totožnou nabídkou uplatnění: SMS finanční poradenství. Nebude to mít těžké: SwissLife i SMS finanční poradenství například v Praze sídlí v téže budově. City Tower je dobrá adresa: kanceláře v ní má pěkných 332 podnikatelských subjektů.

Není pochyb o tom, že společnosti, usnadňující lidem vstup do nejistoty, kterou přinesla důchodová reforma, se chovají jak ekonomicky, tak eticky. Trojice firem, o nichž je zde řeč, ale akcentují především možnost pracovního uplatnění. Mladí lidé, kteří se touží uplatnit a vybudovat si kariéru, se stávají pěšáky – a to pěšáky důkladně ideologicky vyškolenými. V honbě za uznáním a úspěchem se velmi pravděpodobně pokusí vnutit zázračné směnky na jistotu své rodině a přátelům. Nezvratnými důkazy jim dokáží, že na začátku je potřeba jistá investice – ale pak se rozklene duha a nejistota zmizí…

Pak se novopečený makléř zaměří na sociální sítě. Ukazuje na nich, jakého statutu se mu již podařilo dosáhnout a cíleně bude jejich prostřednictvím vyhledávat další zákazníky, které by mohl přesvědčit – a především je získat ke spolupráci. Vybuduje si svůj vlastní tým, který povede za dalšími úspěchy – a přitom bude dost možná sedět na palubě padajícího letadla. Namísto vysněného Klubu boháčů přijde tvrdý náraz.

Ale to už třeba je jen zbytečně pochmurné věštění, založené na pouhé shodě náhod, okolností a souvislostí. Byť je to shoda až neuvěřitelná.

AKTUALIZACE: Seznam zprostředkovatelů doplňkových služeb důchodového spoření vydala Česká národní banka. Stejně tak existuje aktualizovaný seznam přímého vyhledávání subjektů finančního trhu.

U zprostředkovatele pojištění, nabízejícího “Kapitalizaci příspěvků hrazených skupinou přispěvatelů a následné rozdělování akumulovaných aktiv mezi přeživší přispěvatele nebo mezi osoby oprávněné po zemřelých přispěvatelích,” je více než vhodné zjistit si, nakolik je s to klienta ochránit například před následky atomového výbuchu.

Jednoduše zjistíme, že konkrétní zprostředkovatel přestal 23. září 2012 pracovat pro pojišťovnu Allianz a jinou zastupovat nezačal. Nabízí se podezření, že měl v plánu pouze “kapitalizovat příspěvky a následně rozdělovat akumulovaná aktiva.” V takovém případě existuje jediný možný postup: neuzavírat žádné smlouvy a obrátit se na Českou národní banku. Ta jako regulátor celou situaci prověří a v rámci své pravomoci podnikne další kroky. Detektivněji založený čtenář si může lehce ověřit i to, zda náš zprostředkovatel nehledal své klienty na sociálních sítích i to, nakolik by takové chování bylo slučitelné s pravidly jejich užívání.

Češi příliš důvěřují finančním poradcům. A poradci by neměli zapomínat, že jim velmi reálně hrozí povinnost odškodnit klienta, kterého poškodili.

1627337-img-hledany-zatceni-tchaj-wan

Foto: Finmag, Blesk

Advertisements

One thought on “Pěšáci byznysu jdou dobývat světlé zítřky. Takhle bojují

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s