Bachratiny: Gestapo by dnes slavilo osmdesát let

Otcem německé tajné policie byl Hermann Göring, matkou Heinrich Himmler a učitelem Reinhard Heydrich. O tom, že se dítko mělo k světu svědčí mrazení, které při vyslovení slova Gestapo v zádech pociťuje asi každý… byť z různých důvodů. Nelze s jistotou tvrdit, že předobrazem Gestapa byla sovětská GPU, Gestapo však rozhodně bylo bezesporu efektivnější. Jeho výkonnost se začala prudce zvyšovat zejména od chvíle, kdy ho Himmler podřídil energickému velení Reinharda Heydricha.

tumblr_mhgfs3wVNN1r9d6fro1_400

Ve sféře vlivu SS Gestapo zůstalo od roku 1934 až do konce Třetí říše o jedenáct let později, přestože formálně celou dobu spadalo do gesce říšského ministerstva vnitra Wilhelma Fricka. Postupem času se z policejních složek vydělila pořádková policie, které velel Kurt Daluege. Ten skončil roku 1946 na šibenici stejně jako jeho kolega Ernst Kaltenbrunner. Ten v roce 1943 vystřídal zavražděného Heydricha v čele RSHA.

Dnes se v EL-DE Hausu, v němž už dávno není ústředí Gestapa, nachází muzeum jeho zločinů. Patří k obvyklým paradoxům dějin, že poté, co vítězné mocnosti Gestapo tvrdě odsoudily, se začaly velmi intenzivně zajímat o jeho organizaci a metody.

2 thoughts on “Bachratiny: Gestapo by dnes slavilo osmdesát let

  1. Nikde na webu Vám nefungují obrázky, dělám něco špatně, že je nevidím?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s