Smutné rekordy: Pět největších ztroskotání na sladké vodě

Bylo to na konci listopadu 1966. V jedné z bouří, které bičují hladinu Velkých jezer se náhle rozlomila nákladní loď Daniel S. Morrell. Z druhé největší lodě, která se kdy potopila na sladké vodě, přežil jediný muž. Měl štěstí. O devět let později zmizel Edmund Fitzgerald s celou posádkou.

Námořník Dennis Hale strávil dlouhé hodiny na osamělém záchranném voru zmítaném vlnami Huronského jezera, než ho zachránili. Byl jediným člověkem, který přežil potopení lodě Daniel J Morrell. Šedesát let stará loď dlouhá 184 metrů se stala největší obětí bouří, zuřících na Velkých jezerech.

The_Edmund_Fitzgerald_by_dureall

V roce 1958 si Velká jezera vyžádala jinou oběť. Nákladní loď Carl D. Bradley byla od svého spuštění na vodu roku 1927 po dvaadvacet let největším plavidlem na Jezerech. Z pětatřicetičlenné posádky přežili jeho potopení dva muži.

O pět let dříve přinutila zuřivost živlů posádku lodě Henry Steinbrenner nastoupit do člunů a nechat plavidlo osudu. Loď šla ke dnu, v převržených člunech zahynulo sedmnáct mužů.

Všechny tyto katastrofy vedly ke zvyšování bezpečnosti plavby na Jezerech, přesto se v roce 1975 stal obětí toulavé vlny už zmíněný Edmund Fitzgerald. Ten drží smutné prvenství největší lodě ztroskotané na sladké vodě dodnes.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s