Mučení literaturou: Pohled do vězeňské knihovny v Guantanamu

Waterboarding ani zdaleka není to nejhorší mučení, které hrozí zajatcům z války proti terorismu, drženým ve věznici Guantánamo. Pohled do vězeňské knihovny ukazuje, že ve způsobování utrpení jsou Američané skutečnými mistry nad mistry.

Červená knihovna Danielle Steelové v čisté arabštině? Jak je libo, v Guantanámu to není žádný problém. Vězni si mohou donekonečna listovat v takových dílech jako je Encyklopedie orchidejí nebo sebrané spisy s Indiana Jonesem jako hlavním hrdinou. Zejména islamisté ocení Letopisy Narnie, o Teenage Mutant Ninja Turtles se musejí svádět bitvy – a co teprve Kapitán Amerika!

prisoner

Věznice je součástí americké námořní základny Guantánamo na Kubě. Vzbuzuje značné emoce, protože v něm jsou za právně diskutabilních podmínek zadržováni zajatci i podezřelí ve válce proti terorismu. Ačkoliv v průběhu své kampaně současný prezident USA Barack Obama přislíbil zrušení vězeňských táborů, zůstává v nich i nadále 133 lidí vystavených ukrutnému literárnímu mučení.

 

 

Advertisements

One thought on “Mučení literaturou: Pohled do vězeňské knihovny v Guantanamu

  1. Myslím, že by měli rozšířit fond o Honzíkovu cestu a Neználka na Měsíci. Ani Dospíváte v muže by se neztratilo… Ne, vážně – Guantanámo je diskutabilní, jenomže v kontextu s muslimským terorizmem “kdo zaváhá, ten ne…”… Jinou věcí samozřejmě je přístup USA k presumpci neviny. Ale to by bylo na hodně dlouhou diskuzi.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s