Dracula: Muž, který dodnes vstává ze své smrti a žije z ní

Jméno Draculea se stalo synonymem pro upíra. Málokdo tuší, že Draculea byl skutečný. Valašský kníže Vlad, kterému přezdívali Dráček, patřil v 15. století k hrdinům, kterým se klaněla celá Evropa. A říkali mu také Tepes – Naražeč.

Literární slávu Vlada Třetího založil anglický spisovatel Bram Stoker svým románem. Vlad (1431 – 1476) mu k tomu svým životem a skutky dal dostatek látky. Proč vlastně Draculea, tedy drak, syn ďábla? Málokdo ví, že přízvisko nejslavnějšího z upírů má tak říkajíc český původ. Vlad byl totiž stejně jako jeho otec členem Řádu draka, který založil uherský král a římský císař – a také český král – Zikmund Lucemburský.

geschichte-skurriler-streit-graf-dracula-313748_e

Panoval v mimořádně turbulentní době, která se vyznačovala nekonečným bojem mezi uherským královstvím a osmanskou říší a Valašsko tvořilo nárazníkové území, ve kterém se oba světy střetávaly s maximální krutostí. A Dracula se v těchto podmínkách snažil – dost úspěšně – přežít (VIDEO). Cenou byly desítky tisíc obětí a strašná pověst mezi národy, na jejichž účet Dracula stabilizoval své dědictví.

Není divu, že postava Vlada Třetího, který byl nakonec zrazen a zavražděn, vzbuzovala a vzbuzuje emoce. Bez Draculy by nikdy nevzniklo několik z nejvýznamnějších uměleckých děl. To samozřejmě neplatí o sérii Stmívání, jejíž hrůzyplnost pramení ze zcela jiných zdrojů a jejímž tvůrcům by bylo na místě dopřát potěšení z naražení na kůl, oblíbeného Draculova způsobu popravy. Jak naražení na kůl vypadá v praxi si lze prohlédnout zde (VIDEO – už bylo staženo, více ZDE) – slabším povahám se shlédnutí nedoporučuje.

413px-Empalement

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s