Maloměšťák: Žije to, nebo jde jen o nadávku a symbol pro intelektuály?

Myslíte, že maloměšťáctví patří do arzenálu přepjatě intelektuálních sto let mrtvých spisovatelů? Omyl. I čirý teoretik jako Karl Marx by zajásal kdyby viděl, jak se jeho vize zhmotňují v Česku jednadvacátého století. Žádný románový výmysl, ono to žije a má se to k světu.

Mohlo by se zdát, že maloměšťáctví z české kotliny zmizelo se smrtí spisovatele Karla Poláčka. Ten dokázal tenhle pochmurný fenomén popsat způsobem, který vzbuzuje smích jen proto, že kdyby se čtenář nesmál, musel by se do hloubi duše stydět. Když už se maloměšťáctví objevilo ve veřejném prostoru, jeho kritici se automaticky vystavili do pozice menšinových tvůrců, údajně přesvědčených o tom, že jsou něco lepšího než obyčejní lidé.

4

Každý kdo otevře téma malého měšťana, mešťánka, se pohledem většiny stává podezřelým intelektuálem. Přitom by stačilo přečíst si, co na dané téma napsal už zmíněný Poláček a rychle bychom zjistili, že se toho za posledních šedesát nebo sedmdesát let mnoho nezměnilo. Poslední dvě hlavy státu mohou být (alespoň pro někoho) důkazem.

Nabízí se otázka: Vymýšlejí si maloměšťáctví intelektuálové nebo je mezi námi dál přítomno?

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s