Soukromí online: Lidé, plačte. Někomu tím uděláte radost

Co všechno o nás internet ví? Tak otázka nestojí. Když už se chceme ptát, ptejme se, jestli je něco co o nás internet neví. Odpověď zní ne. Elektronická stopa, kterou za sebou lidé zanechávají, představuje splněný sen paranoidního agenta libovolné tajné služby.

Například uživatelé ruské sociální sítě Vkontakte se dali překvapit zjištěním, že její management až příliš ochotně vycházel vstříc požadavkům tajné služby FSB. Dvě stě milionů uživatelských účtů, jejichž majitelé pilně vykonávají agenturní práci, na kterou by jinak bylo zapotřebí vynakládat práci tisíců tajných policistů – to by bylo neodolatelným lákadlem pro jakoukoliv rozvědku (o dědičce KGB nemluvě).

googlespy-768450

Internet toho o svých uživatelích ví o dost víc než hodně. Komu se to nelíbí a kdo se cítí být omezován ve svém soukromí, má možnost jak říct dost. Pro začátek se stačí odpojit z Facebooku a přestat používat služby společnosti Google. To ale pro množství uživatelů představuje ekvivalent binární sebevraždy. Jako by platilo, že kdo se nesdílí, není.

Také by to nepotěšilo vládní agentury, pro které jsou data skrytá ve virtuálním dávnověku zásadním informačním zdrojem. Právo na přístup k nim si prosazují se stále větším důrazem. Pokud by někoho zajímalo, jak velcí hráči internetu chrání data svých uživatelů před erárním okem, může nahlédnout do této infografiky – a tiše zaplakat.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s