Veteráni obléhali Bílý dům. Jejich spravedlnost skončila pod pásy tanků

Před jedenaosmdesáti lety skončil první pokus o “occupaci.” Třiačtyřicet tisíc lidí se shromáždilo okolo Bílého domu. Když odmítli tamní trávníky opustit, rozehnala je armáda. Ostruhy si v americké variaci na bitvu u Chlumce nabrousili MacArthur i Patton.

Bonusová armáda vznikla jako hnutí prvoválečných vysloužilců. Domáhali se splnění slibů o podpoře, které jim dala a v éře velké ekonomické krize po Černém pátku nemohla splnit vláda. K 17 tisícům vojáků se postupně přidalo více než 25 tisíc lidí, které do Bonusové armády přivedly různé další důvody: byli mezi nimi zemědělci, které krize připravila o farmy i profesionální extremističtí agitátoři.

bonus-army-veterans-from-california-bed-everett

Právě ti rozdmýchali atmosféru do bodu, kdy se prezident Herbert Hoover rozhodl nasadit proti stále fanatičtější mase armádu. Zásahu velel generál Douglas MacArthur, šest tanků přijelo k Bílému domu pod velením majora George Pattona. Zásah se podařil; před tisíci přihlížejícími washingtonskými armáda Bonusovou armádu rozehnala bajonety a plynem, zahynul dvanáctiletý chlapec.

Požadované bonusy administrativa vyplatila po odeznění nejhorší krize v roce 1936.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s