Vzbouřenci pod hladinou: Mince pro štěstí identifikovala utopené rebely

V každém příběhu lze najít maličkost, ve které je natěsnaný celý děj. Příběh konfederační ponorky Hunley z roku 1864 by mohla vyprávět dvacetidolarová mince, která zachránila život veliteli té pošetilé skořápky, poručíku Georgi Dixonovi.

Pro štěstí mu ji věnovala jeho milá. V bitvě u Shilohu se od toho kousku zlata odrazila kulka, která by jinak ukončila poručíkův život. O skoro 140 let později podle ní identifikovali Dixonovy pozůstatky v troskách první ponorky, která potopila nepřátelskou loď. Té pochybné cti se dostalo unionistickému obrněnci Housatonic 17. února 1864 v rámci americké občanské války.

h00999

Hunley, pojmenovaný podle svého konstruktéra, měl navenek relativně moderní tvary. Ty ale místo strojů ukrývaly jen těsný prostor, v němž půltuctu mužů točilo hřídelí. O nespolehlivosti ponorky a odhodlání konfederálních sil svědčí, že při třech nasazeních zahynulo všech jednadvacet mužů; až při třetí a poslední plavbě se Hunley vůbec dostal k cíli.

Osud Hunleye zůstal až do začátku tohoto století zahalený tajemstvím. 8. srpna 2000 se ponorku po dlouhém pátrání a ještě delších archeologických pracech podařilo vyzvednout.

Hunley

Zkoumání historické lodě stále probíhají; pozůstatky poručíka Dixona a jeho utopené posádky pohřbili s vojenskými poctami – a dvacetidolarovou minci, o které byla na začátku řeč, vrátili rodině dávné milé.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s