Lucrezia Borgia: Nejasná pravda skrytá za krví, krutostí a fámami

Travičství, zrady, sexuální orgie, incest – životní příběh ženy jménem Lucrezia Borgia patří mezi ty, který se staly symboly zvrhlosti. Pod přitažlivě lehtivým nátěrem mizí skutečnost, jak tomu ostatně v podobných případech často bývá. Byla Lucrezia největší travičkou renesance?

Nemanželská dcera (VIDEO) pozdějšího papeže Roderiga Borji byla bezesporu krásná, snad až andělsky, říkalo se o ní. A stala se pramáti maciavellistických femme fatale. Zajímavý osud.

Machiavellismus měli Borgiové v rodině. Platilo to o Roderigovi – papeži Alexandrovi VI. – i o jeho dětech, které měl nesmírně rád. Lucrezii asi nejvíc. Odtud patrně plynou dokolečka opakované zvěsti o incestním vztahu mezi dcerou a otcem. Rád svou sestru měl i nejvýraznější z jejích bratrů, kondotiér Cesare. Najevo to dával svým charakteristickým způsobem: jeho láska k sestře stála život dalšího ze sourozenců Giovanniho i jednoho z Lucreziiných manželů.

tumblr_ldztsd2qWI1qarjnp

Ve třetím manželství se Lucrezia stala “perlou mezi renesančními kněžnami” – a to včetně nezbytné míry krutosti, která k renesančním panovníkům patřila. Jed, prostopášnost a uměnímilovnost se tu mísilo v opravdovém morálním incestu. Už v osmnácti letech byla Lucrezia vystavena většímu počtu skandálů než většina lidí za celý život. To platí zejména o nejasném původu Giovanneho Borgii, snad plodu nedovoleného poměru otce a dcery nebo bratra a sestry.

Pravda bývá nudnější než fámy – ale když se fámy tak pěkně poslouchají, kdo by se staral o pravdu?

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s