Smrtelná hrůza: Lovci upírů aneb Z hrobu ven a zpět do země

“Když našli jeho tělo, nebylo v rakvi zetlelé, ale nafouklé jako buben a jeho srdce vypadalo jako srdce čerstvě narozeného telete; z chodidel mu slezla kůže a narostla mu pod ní nová.” Není to tak dlouho, co byl lov upírů seriózním zaměstnáním, kterému se věnovala intelektuální elita.

Víru v nemrtvé bytosti, které se živí krví, přinesly do Evropy pravděpodobně cikánské kmeny. Upíři, vampíři – to jméno jim dali Slované, v jejichž folklóru se krvelačným nemrtvým daří nejlépe. Půdu pro lov upírů na profesionální úrovni (VIDEO) vytvořilo paradoxně osvícenství a jeho velcí duchové jako Voltaire a Rousseau. Když Rakousko roku 1718 ovládlo východní části Srbska a Vojvodinu, zavázalo se, že jeho úředníci budou pečlivě vybíjet upíry a další nenasytné nemrtvé.

steelgohst@hotmail.com

Snaha vyvrátit víru v upíry vedla k ustavení vampirologie jako seriózního vědního oboru. Než se nad tím shovívavě pousmějeme, měli bychom se zamyslet nad tím, co si pomyslí příští generace o naší posedlosti vědami jako je rekreologie nebo gender studies, o teatrologii nemluvě. A koneckonců: napadlo vás někdy, že se z ochozů Národního divadla na Prahu dívají… no ano, strygy.

A věda se upírstvím nepřestává zabývat. Poslední teorie říká, že upírství je vlastně projevem určitého druhu přecitlivělosti. Způsobuje ji encefalitida a projevy se skutečně nápadně podobají všemu, co známe z upíří literatury.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s