Nacisté junioři: Nenutí demokracie syny plivat na hroby otců?

Od pádu Třetí říše uplynulo téměř sedmdesát let, její černé dědictví ale nepřestává sužovat potomky obětí i viníků. Od dětí prominentních nacistů se jaksi automaticky očekává, že se budou donekonečna kát za hříchy svých otců. Jde o princip dědičné viny, který právě nacismus dovedl k “dokonalosti.”

Horst von Wächter se svou chotí obývá těch několik obyvatelných místností sešlého barokního zámku Haggenberg na rakousko – slovenském pomezí. Celému okolí dominuje rakouská lidová strana – antisocialistická, vymezující se vůči sexuálním menšinám a vůbec všemu “nerakouskému.” Strana (řečeno s nutnou mírou zjednodušení) programově ne nepodobná někdejší NSDAP. Ostatně Rakousko se jako celek z následků 2. světové války vyvléklo až pozoruhodně snadno. O důsledné denacifikaci zde nemůže být ani řeč, přestože “Východní marka” dala světu k jeho vlastní škodě čelné představitele velkoněmecké myšlenky. Namátkou: Hitler, Seyss – Inquart

6d41fa1c-b2d5-11e2-8540-00144feabdc0.img

Přesto mnoho lidí nejen v okolí Haggenbergu pohoršuje, že se Horst von Wächter odmítá veřejně zříct svého otce, vysokého důstojníka SS Otty von Wächtera.

“Byl to dobrý otec,” říká Horst von Wächter. “Byl liberál, který se dostal na dějinné scestí. Kdo ho může soudit, když nikdo nebyl v jeho kůži?”

S trochou škodolibosti lze prohlásit, že stávající superdemokracie ještě nestačila “osvětimskou otázku” prohlásit za povšechně trestnou. Jinak by ten starý muž z rozbitého zámku pykal za to, že jeho otec byl tím, kým byl. Což je jen demokratické a s nacismem to nemá nic společného.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s