Věštci? Šest splněných literárních předpovědí, které nevysvětlíte

Čtrnáct let předtím než se v severním Atlantiku potopil Titanic vydal spisovatel Morgan Robertson knihu, ve které s mrazivou přesností popsal katastrofu lodě Titan. Robertsonův odhad věcí budoucích dodnes bere dech – a to až do míry, ve které není místo na otázky. Jediné co lze říct je: To snad není možné.

Robertsonovu knihu v roce 1898 považovali za brak postrádající jakoukoliv literární kvalitu.  250 metrů dlouhý parník se jevil jako něco přitaženého za vlasy – za deset let v loděnici Harland & Wolff zahájili stavbu Olympiku a Titaniku. Ostatně když trup Titaniku sjel ze skluzu, málokoho napadlo, že o něm vznikne třináct (šťastné číslo?) filmů, včetně jednoho nedokončeného opusu z dílny nacistického ministerstva propagandy.

wreck_of_the_titan

Podobnosti mezi Robertsonovým Titanem a skutečným Titanikem jsou zarážející: největší loď na světě, plovoucí hotel – samozřejmě nepotopitelná. Stejně jako Titanic i Titan před půlnocí jednoho dubnového dne narazil do ledovce, i na Titanu bylo málo záchranných člunů.

1d4d346e-6c63-48df-9503-61863fb1621b

Pro každého, kdo nemá rád mrazení v zádech je tu alespoň jedna útěcha. Robertsonův Titan narazil do ledovce 400 mil od Newfoundlandu rychlostí 25 uzlů. Skutečný Titanic se s ledovou horou střetl 400 mil od Newfoundlandu rychlostí o tři uzly nižší.

Oddechli jste si? V tom případě jistě rozdýcháte i dalších pět pozoruhodných náhod.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s