Bezradnost a gesta místo činů: Pentagon nedokáže omezit sexuální násilí v armádě

I přes hlasitě slibovanou širokou podporu projekt, který si vzal za cíl potlačení sexuálního násilí v ozbrojených silách Spojených států selhává. V minulém roce se stalo obětí znásilnění alarmujících 26 tisíc vojáků a nic nenasvědčuje tomu, že se toto číslo v roce 2013 sníží. 

Pentagon svou zprávu zveřejnil v úterý jen pár dní poté, co vojenská policie zatkla vedoucího kanceláře pro boj se sexuálním násilím amerického letectva Craiga Franklina a obvinila ho z útoku na ženu na parkovišti jednoho supermarketu ve státě Virginia. Horší prolog k hodnocení výsledků snah o zastavení epidemie sexuálního násilí si prezident USA Barack Obama ani jeho ministr obrany Chuck Hagel snad ani nemohli představit. V ozbrojených silách globální supervelmoci dochází k pěti stům znásilnění týdně. V roce 2011 vojenská prokuratura vyšetřovala o sedm tisíc případů pohlavního násilí méně.

Basic Training Graduation

Hagelovo vyjádření o důvěře v pozitivní změnu a přiznání problému ve světle tak otřesných dat nelze považovat za víc než vcelku bezzubou politickou proklamaci bez skutečného dopadu. Brizantní materiál se navíc dostal před americké zákonodárce v době, kdy se Hagel pokouší přimět je k podpoře plánu na dodávky zbraní syrským povstalcům a značně oslabil ministrovu vyjednávací pozici.

Už dříve americkou veřejnost zasáhly informace o tom, že se obětí sexuálního násilí ze strany svých spolubojovníků stala každá druhá vojačka USA nasazená v Iráku. Pokus zabránit dalšímu šíření této epidemie vyvolal jisté naděje, o to větší je nyní zklamání. Generál Franklin totiž není jediný z důstojníků antinásilnických týmů, který čelí obžalobě ze znásilnění. Obvinění už si vyslechl například jeho kolega Jeffrey Krusinski. Veřejné mínění i zákonodárci od ministerstva obrany žádají tvrdší a efektivní postup, místo něj ale dostává jen gesta, pod nimiž stále více vysvítá bezradnost.

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s