Lisa Acoya: Uskutečněná fantazie bondovských vynálezců

Agent Jejího Veličenstva James Bond by nejprve zbledl, pak zezelenal a nakonec si vzteky začal ohryzávat své pěstěné nehty zabijáka. Americký výrobce Lisa uvádí na trh model Acoya. Sněžný skútr, letadlo, motorový člun a kdo ví co ještě v jednom – to je přece splněný sen Doktora Q.

Acoya přichází na americký trh po více než sedmi desítkách úspěšných testovacích… čeho vlastně? Letech, plavbách nebo snad jízdách? Stroj, který Lisa představuje, nezapře, že se lidé, kteří ho vymýšleli, často dívali na bondovky.

Na první pohled připomíná ultralehké letadlo; Acoya nezastírá, že právě z lehké a přitom pevné konstrukce ultralightů konstrukčně vychází. Zbytek je už ale čirá fantazie, převedená z koncepčního návrhu blízkého divoké fantazii do skutečného světa.

Dvoumístný stroj si odbyl veřejný debut na přelomu července a srpna na Air Venture Oshkosh show ve Wisconsinu. Předvedl na ní všechno, co umí – a není toho málo. Acoya umí dosáhnout rychlosti až 135 uzlů, to je 250 kilometrů za hodinu. Ovládání je podle informací výrobce výrazně snazší než u ultralightu. Tomu nasvědčují i snímky kokpitu, které ukazují sestavení řídících prvků připomínající moderní luxusní automobil s automatickou převodovkou a rozměrným, dobře čitelným LCD displejem.

acoya

Ve Wisconsinu umožnily přírodní podmínky ukázat plnou šíři variability konstrukce posledního dítka hravých inženýrů ze společnosti Lisa. Acoya se díky nízké váze dokáže odlepit od startovní plochy na méně než 125 metrech. Touto plochou přitom může být prakticky cokoliv, co je dostatečně rovné a ploché. Voda? Silnice? Písečná pláž poblíž oblíbeného resortu? Nebo snad sněžná pláň? Jak je libo, to všechno acoya svede. Přistávací parametry jsou podobné, navíc výrobce předem zdůraznil, že svůj nejnovější stroj projektoval s ohledem na majitele superjachet. Acoya má potenciál účinně i efektně doplnit vodní skútry a na klidném moři i helikoptéry. Schopnost kolmého startu a přistání je totiž zatím asi to jediné, co acoye chybí k všestrannosti.

K zákazníkům se první stroje mají začít dostávat od začátku roku 2014. Výlučnosti koncepce a mnohostranné použitelnosti konstrukce bude odpovídat i cena: 350 000 dolarů.

lisa

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s