Pýcha US Navy vzbuzuje strach. Námořníci se na nich bojí vyplout na moře, o boji nemluvě

Americké válečné námořnictvo se stále obtížněji vyrovnáva s potížemi, které začínají omezovat jeho akceschopnost. Nejmocnější nástroj strategické dominance USA se svou (ne)akceschopností a klesající morálkou povážlivě přibližuje atmosféře v Pearl Harboru minutu po odletu posledního japonského bombardéru.

Zatímco politická elita Spojených států zcela v duchu aktivistické superdemokracie obamovského typu vede zuřivé spory o tom, zda se válečná loď může jmenovat po postřelené političce nebo homosexuálním aktivistovi, námořnictvo se musí vyrovnávat s daleko závažnějšími problémy.

Co armádní zakázka, to malér a podmazávky? Vypadá to tak. Od té doby, co si naši předkové začali roztloukat hlavy klacky je to pořád stejné, o čemž až komicky vypovídá příběh nejmodernějších výsadkových lodí amerického námořnictva.

Rozměrná plavidla s výtlakem 24 900 tun měla nahradit dosluhující lodě pro provádění a podporu obojživelných operací. Důstojníci o třídě San Antonio mluvili v superlativech. Nejefektivnější, nejadaptabilnější, nejodolnější, nej…

Hned eponymní jednotka celé třídy, postavená v loděnici Avondale u New Orleansu musela krátce po zařazení do služby v roce 2006 zpátky do doku. Tam se pokusili odstranit zásadní strukturální nepevnosti trupu. Rekonstrukce zvedla cenu plavidla na konečných 19 miliard dolarů. To znamená více než třetinové prodražení ve srovnání s cenou, kterou loděnice původně nabídla, přičemž plánovaná cena lodí, schválená Kongresem, byla ještě nižší, 10 miliard.

tumblr_m6raeukwZf1rrhyqfo1_500

Hodnocení vlastností lodí třídy San Antonio znělo jako umíráček: lodě jsou neschopné obstát v bojovém nasazení.

Loděnice si takovou drobností nenechala zkazit apetit a stavba po patřičné změně plánu – a dalším zdražení stavby – pokračuje. Celkem má vzniknout dvanáct lodí. Přesněji řečeno už mělo. Ve službě jsou čtyři, stavba dalších šesti nabrala zpoždění v řádu roku a dvě nemají ještě ani položený kýl.

Dvě poslední zatím postavení jednotky, Anchorage a Somerset, při zkouškách vykázaly – světe div se – strukturální nepevnost trupu. Důkladné vyšetřování zjistilo, že problém pramení už z výkresové fáze. Lodě třídy San Antonio jsou totiž prvními jednotkami US Navy, jejichž výkresy místo stop a palců používají metrickou soustavu.

Jinak řečeno: loď za dvacet miliard dolarů je nepoužitelná prostě proto, že kdosi nebyl schopen přepočítat palce na milimetry.

Projekt známý jako Littoral Combat Ships hrozí ještě ostudnější blamáží. Velkolepé námořnictvo budoucnosti vypadá moc pěkně v propagačních videoklipech, admirálové ale upozorňují na to, že plavidla za 37 miliard dolarů nejsou schopná plnit bojové úkoly. To je u válečné lodě problém z kategorie zásadních. Když přičteme neefektivnost modulárních zbraňových systémů a problematické plavební vlastnosti, je jasné, že díváme na pěknou ukázku toho, že nejmocnější námořnictvo světa nemá nebezpečnějšího nepřítele než vlastní politiky.

Díky politice omezování výdajů na zbrojení dostalo US Navy plavidla v ceně 440 milionů dolarů za kus, které vyřadí z boje jediná podomácku sestrojená raketa, kterou zvládne z pláže odpálit i terorista v embryonálním stavu.

uss_independence_lcs2

Advertisements

One thought on “Pýcha US Navy vzbuzuje strach. Námořníci se na nich bojí vyplout na moře, o boji nemluvě

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s