Zatracené Internety: Jak web zničil střední třídu a dál má hlad

Byly časy, kdy ve firmě Kodak pracovalo 140 tisíc lidí. Kodak už není, obrázky se sypou z Instagramu, který má zaměstnanců třináct. Internet zničil střední třídu, podlomil zdraví celým generacím a teď si brousí zuby na samotnou demokracii. Vzhledem k nadějím, které vzbuzoval, jde o tristní výčet.

Tvrdí to alespoň Jaron Lanier, muž, kterého žurnalisté rádi označují za elektronického a binárního vizionáře. Ve své nedávno vydané knize Komu patří budoucnost Lanier popsal neveselou vizi světa opředeného neviditelnými webovými vlákny. Vzdělanost se rozplizla, veřejná diskuze sklouzla k impotenci, z průměrnosti se stala norma, hodnoty jsou natolik relativní, že se jimi nemá smysl zabývat.

internet

Už zmíněný Kodak měl i se svými tisíci zaměstnanců hodnotu 28 milionů dolarů. Facebook koupil Instagram a tucet jeho lidí za miliardu. Kam se všechna ta pracovní místa poděla? A odkud se vzala ta obří hodnota jedné webové stránky pro druhou, ptá se Lanier. Evgenyi Morozov mu v listu Washington Post odpověděl: řešením všeho jsou mikroplatby a virtuální měna. Skeptické názory na budoucnost světa propojeného Sítí ale sílí a začínají převažovat.

Někdo řekne, že se jedná o zveličené obavy expertů, kteří slyší trávu růst; co když ale v dnešním světě hrají roli kanárků v dole?

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s