Dinosauři: Americké námořnicvto stahuje letadlové lodě, do boje plují plechovky

Zásobovací loď amerického námořnictva Ponce měla po více než čtyřicetileté službě skončit ve šrotu. Místo toho se po rekonstrukci vydala do výbušné oblasti Hormuzského průlivu. Detašování Ponce bylo podle námořních autorit jedním z průvodních jevů posilování americké vojenské přítomnosti v oblasti.

Strategickým prostorem se dopravuje zhruba pětina světové ropy. Koncepce se očividně osvědčila. Námořnictvo se vrací k využívání pohyblivého trénu, který se vysoce osvědčil v průběhu “žabích skoků” během války v Tichomoří; už při úderech proti Talibánu Američané jako plovoucí základnu využili postarší letadlovou loď Kitty Hawk. USA se detašováním Ponce do oblasti chtějí vyhnout tomu, aby nebyli v případě konfliktu s Íránem odkázáni na základny více či méně spolehlivých spojenců.

Mamutí plavidla s nukleárním pohonem se ukazují být stále zranitelnější zbraněmi, jejichž pořizovací cena představuje nepatrný zlomek nákladů na stavbu jediné letadlové lodě. Amerika má problém: její vojenská moc stojí na dinosaurech zrozených do epochy savců.

image

Budoucnost patří malým a laciným plavidlům, ne nepodobným někdejším Kaiserovým eskortním letadlovým lodím. Ve své studii to dokazuje námořní historik kapitán Jerry Hendrix. Celý text vyšel ve Wired.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s