Potratová dynastie: Za vymření Tudorovců mohla Modrovousova posedlost tělesnou silou

“Na světě je tolik krásných a svěžích žen! Tolik svěžích a krásných žen, proč právě já narazím pokaždé na tu, která ve své děloze umí jen rdousit můj plod,” zoufal si údajně anglický král Jindřich VIII. v den, kdy poslal na popraviště jednu ze svých manželek Annu Boleynovou.

Krásná hlava druhé ze šesti žen Jindřicha VIII. se skutálela vedle katovského špalku 19. května 1536. Tři roky předtím kvůli svatbě s ní anglický král kvůli svatbě s ní podstoupil riziko rozluky s římskou církví a zapudil svou první choť Kateřinu Aragonskou. Oficiálně kvůli tomu, že před sňatkem s Jindřichem byla ženou jeho předčasně zemřelého bratra Artura, ve skutečnosti kvůli neschopnosti dát králi syna a zemi dědice. Tutéž chybu udělala Anna Boleynová a tři z jejích čtyř následovkyň.

henry8_14275_lg

Narození jediného Jindřichova syna a nástupce Eduarda stálo jeho matku život. Sám Eduard byl neduživý a zemřel sotva šestnáctiletý. Ani Jindřichovy dcery Marie a Alžběta neměly děti. Skutečně Tudorovce stihlo nějaké prokletí?

Je možné, že původcem dynastické katastrofy Tudorovců byl sám Jindřich. V mládí fyzicky zdatný král utrpěl při turnaji úraz, který ho rychle změnil v obézní a stihomamem trpící trosku. Propuknuvší genetická porucha snad byla příčinou toho, že šest Jindřichových manželství bylo v zásadě řadou potratů, rozvodů a poprav.

Jindřich VIII., tento literární Modrovous, je nejspíš historickou připomínkou podezření, že nejjistější cestou k smrti je trvalé zdraví a lpění na fyzické kondici. V případě anglického krále byla tato cesta lemována hořícími hranicemi, popravčími špalky a hrůzou, která do té doby veselou Anglii stiskla jako oprátka.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s