Antická Enigma: Před 111 lety moře u Antikythéry vydalo divotvorný počítací stroj

“Je to výjimečný přístroj,” shrnul před sedmi lety profesor Michael Edmunds z  univerzity v Cardiffu.  Už na pohled je krásný. Nad způsobem jeho výroby dodnes jen nevěřícně kroutíme hlavou. Z hlediska astronomických výpočtů je dokonale přesný. Z technického hlediska se jedná o unikát vzácnější než Mona Lisa.

Střízlivě uvažujícího akademika uvedl v takový úžas přístroj, který právě před 111 lety vylovily z moře u ostrova Antikythéra řečtí potápěči. Stáří vraku, ve kterém pozoruhodný analogový počítač ležel, určil francouzský oceánolog Jacques Cousteau v roce 1978 na dva tisíce let. Jak ale vysvětlit, že přístroj z Antikythéry využívá technologie, které si lidstvo podle zažitých teorií osvojilo sotva před půl tisíciletím?

antikythera-mechanism-xray-large

Přístroj nalezený ve vraku dva tisíce let staré lodi nasvědčuje tomu, že naši předkové měli o pozemských i mimozemských geofyzikálních a astronomických zákonitostech i výjimkách pozoruhodné vědomosti a navíc oproti očekávání naší vědy dokázali sestrojit přístroj, který je přes svou komplikovanost spolehlivý a přesný.

Možná je i nenáročný na obsluhu – to ale dnešní vědci nemohou zjistit. Za jejich neúspěchy nenese vina nedokonalost přístroje, ale fakt, že s ním neumějí pracovat. Ten stroj dělaly chytré hlavy, čemž se lze přesvědčit například na stránkách projektu, který se věnuje jeho zkoumání.

Advertisements

One thought on “Antická Enigma: Před 111 lety moře u Antikythéry vydalo divotvorný počítací stroj

 1. Dobrý den, to mi není též jasné. Ale , právě proto , že je z principu věci obtížnější vypilovat třeba 72 zubů po obvodu (stačí jediný špatně a musí se věc “zahodit” a jet znovu od počátku) a toto nelze kontrolovat “od oka” , ale aspoň s použitím nejjednoduššího opt. přístroje lupy.

  Její výroba je neskonale jednodušší, než ozubené soukolí . Proto jsem přesvědčen, že musili mít nejdříve právě lupu a tím pádem mohli znát i dalekohled , rovněž jeho výroba je neskonale jednodušší, než tohoto astrolábu. Ikdyby se při broušení dospělo k odchylce, tak jediná újma je, že se musí dát blíže či dále od oka , což u pilování zubů soukolí nelze nijak napravit , musí se to buď povést či při jakékoliv chybě úplně znovu .
  Navíc doospět k dalekohledu a k lupě není rovněž obtížné , jistě si při brušení drahých kamenů jej mnohokrát prohlédli proti světlu a viděli, že se pozorované předměty jeví “větší” .
  Že nebyly nalezeny , neznamená , že nebyly vůbec kdy vyrobeny .

  Podobně jako třeba první auta, pokud by zmizela ze sbírek sběratelů veteránů, třeba korozí , tak již také za 2000 let nebudou k “mání” .
  Nebo třeba nožství zbraní z doby 1. WW již také není k dispozici po necelých 100 letech natož po následujících 2000 letech .

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s