Americká hypotéka: Hlavou do zavěšené oprátky nebo ke světlým zítřkům?

Ačkoliv americkou hypotéku nelze zařadit mezi podnikání ve tvaru pyramidy či letadla, v důsledku vytváří podobný systém zhoubného zadlužování se, manipulace lidmi ze svého okolí a nakonec vyčerpávající a klopýtání po hraně zákonnosti. Je to tak snadné: stačí vlastnit nemovitost a neodhadnout svoje možnosti.

Americká hypotéka se svého času jevila jako něco tak oslnivě snadného, bezpečného a z hlediska zpětných nákladů výhodného, že ji ekonomická rubrika deníku IDnes popisovala způsobem, který se nejvíc ze všeho podobal reklamnímu textu. Iluzi nezničitelné pohody na dluh v moderní podobě výtečně reprezentuje například makléř Jakub Hladký. Toho lze označit za vzorný příklad podnikavce, který loví mezi lidmi, kterým kvůli dluhům zbyla už jen nemovitost. Taková záruka se neodmítá  a na konci je úspěšný mladý podnikatel – ve skutečnosti ovšem jen lichvář v bílém límečku – ještě úspěšnější a na ulici přibude další bezdomovec.

V zásadě jedinou cestu ven z bludného kruhu, který stydlivě, ale přeci jen čas od času někdo naznačuje, je pokusit se zastavenou nemovitost i s hypotékou někomu prodat dřív, než dojde na zabavování. Jinak řečeno: americká hypotéka je dítětem americké hypotéční bubliny, která vyvolala krizi, se kterou se globální ekonomika dodnes nevyrovnala. Nemovitosti v rozporu s všeobecným přesvědčením hodnotu ztrácejí – a právě v tuto chvíli se americká hypotéka mění v past.

Splátka zůstává stejná jako na začátku, ale částka, kterou oběť americké hypotéky musí desetiletí platit, roste. Byt, který byl ke koupi za 2,9 milionu korun, je o pár měsíců později k mání o čtvrt milionu dráž.  A jeho zoufalý majitel, pokud nechce, aby ho zaživa sežraly rostoucí výdaje na splácení, nemá jinou možnost než hledat nové a nové podnájemníky, kteří by ze své kapsy spláceli alespoň pravidelné splátky.

obesena

Legislativně chabě ošetřený trh s podnájmy k tomu vytváří ideální prostředí. Podnájemníkovi lze v rozporu s uzavřenou smlouvou manipulovat tak, aby se podařilo včas nakrmit usměvavé lichváře. Jen díky tomu se na bankovních výpisech objevují pozoruhodná data splatnosti, zejména nešťastné třináctky. Den poté, co podnájemník na účet vloží domluvenou částku, vrhne se na ni ta která finanční investice. Termín nejde změnit, protože počet splácených úvěrů oběti americké hypotéky je takový, že položka má dáti zaostává na jeho výpisu z účtu o zhruba 2,5 násobek své hodnoty.

Stále hysteričtější hypotékář postupně přemluví své rodiče, aby se zadlužili, potom ruší spoření – a snaží se najít nejlépe mladou ženu do 25 let, kterou by se podařilo zamotat hlavu vidinou vlastního bytu nebo domu třeba v Praze. Jakmile plán selže, je na místě využít pružné legislativy, podnájemníka vyštvat stupňujícími se útoky a nároky – a na jeho místo přivést jiného. Toho už bude nájem stát 15 tisíc korun a byt si bude moct koupit za půl čtvrtého milionu. Realitní kanceláře stejně velký byt v tom samém domě nabízejí o polovinu levněji.

Nakonec se nátlak zadluženého majitele zastavené reality na podnájemce obrací proti němu samému: často se stává, že žalující stranou je podnájemce, kterému dojde, do jak těsné smyčky strčil hlavu. A soudy jim dávají za pravdu.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s