Evoluce: Podíl lhaní na polidštění opice

Že si lidé navzájem lžou jako když tiskne není projev ojedinělé vady charakteru, ale výsledek evolučního procesu. Jakmile se naši lidoopí předkové naučili spolupracovat a žít v tlupách, poznali i výhody, které přináší nejprve nepravda a pak přímo lež. Opakovat chování, které se vyplácí, to je přece čirá evoluce.

Některé živočišné druhy – zejména náš vlastní – se vyznačují až obdivuhodnou potřebou něco předstírat, vymýšlet si, zatajovat nebo poupravovat skutečnost tak, aby pro něj byla výhodná. Nejlépe je to patrné ve chvíli, kdy jsme okolnostmi přinucení ke spolupráci. Evoluční biologové se dobrali k překvapivé shodě s ekonomy: přinuťte lidi, aby pracovali společně a okamžitě začnou podvádět, aby se mohli ulejvat.

tumblr_mdfy53rOHI1rk11bto1_400

Zajímavé je, že například v izolovaném vězeňském prostředí se velmi ryche vytváří pevná vazba mezi jednotlivci, kteří si jsou zavázaní systémem služeb a protislužeb. Ze všech živočišných druhů si tuto vazbu vytvářejí kromě lidí nejčastěji vampýři, kteří krmí vyvrhnutou natrávenou krví toho vampýra, který je dřív zachránil před vyhladověním.

O tom, nakolik jsou lidé s to současně nabízet pomocnou ruku a současně přitom nastavovat dlaň, vypovídá zajímavá studie, která vznikala v izolovaném prostředí latinskoamerické vesnice. A pak že člověk nezní hrdě.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s