Rozporuplná radost: Vojenský delfín našel unikátní zbraň, následovala vlna kritiky

Delfín, kterého americké válečné námořnictvo vycvičilo za tím z účelů, kvůli kterým ochránci přírody táhnou na barikády bez povolávacího rozkazu, našel na mořském dně 120 let staré torpédo. Někdejší div techniky vyvolal nadšení mezi námořními historiky a také etickou debatu na delfíní téma.

Torpédo systému Howell bylo ve své době tím nejlepším, čím se lodi mohly navzájem pokoušet potopit. Pětadvacetiuzlová rychlost i dosah 700 metrů z něj činily ve své době děsuplnou zbraň. Při pouhém srovnání parametrů nemělo konkurenci; Whiteheadovo torpédo bylo ale spolehlivější a tišší.

WTUS_PreWWII_Silletto_pic

Právě od Whiteheadova torpéda vede přímá evoluční posloupnost až k dnešním projektilům, které svou úžasnou ničivou sílu předvádějí jen výjimečně. Britská ponorka Conqueror potopila argentinský křižník General Belgrano torpédy, které se v zásadě nelišily od druhoválečné munice. Moderní torpéda svou ničivou sílu zatím ukazují jen při nehodách, o čemž se přesvědčila například nešťastná ponorka Kursk.

Jak už bylo řečeno, nález Howelllova torpéda neskonale potěšil námořní archeology, na druhé straně opět oživil debatu o používání inteligentních mořských savců pro vojenské účely. Americké námořnictvo nasadilo cvičené delfíny při hledání min už během války ve Vietnamu. V roce 2017 by měl být kontroverzní podnik zastaven.

Advertisements

One thought on “Rozporuplná radost: Vojenský delfín našel unikátní zbraň, následovala vlna kritiky

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s