Ke dnu: Španělé utopili 680 milionů v projektu ponorky neschopné vynoření

Ponorky třídy S80 měly být nejpokročilejším zbraňovým systémem svého druhu na světě. Teď jejich španělští konstruktéři zjistili, že se S80 stěží udrží na hladině a když se pod ni jednou ponoří, mohlo by to být navždy. Zatím projekt stál 680 milionů dolarů, spolykat má ještě dvakrát tolik.

Španělští inženýři a lodní architekti slibovali, že za použití uzavřeného pohonného systému vytvoří plavidlo s doposud nevídanou mírou nezávislosti pohybu pod vodou. Práce začaly v roce 2009, první ze čtyř ponorek mělo námořnictvo převzít roku 2015. Už teď je jasné, že se celý projekt zpozdí nejméně o dvanáct, pravděpodobněji o čtyřiadvacet měsíců. To v praxi znamená, že dřív než v roce 2018 to nebude. Zbrojařský průmysl bývá v mírových časech velkorysý nejen rozpočtově, ale také časově.

Před skoro sedmdesáti lety dokázal německý průmysl, údajně rozbitý na kusy strategickým bombardováním, postavit první ponorku s uzavřeným pohonným cyklem. Britové ji po válce posměšně označili za tříčtvrtečně spolehlivou – dnešní eurounijní technologická spolupráce vyústila v ponorku, která se neponořuje, ale prostě potápí.

yellow-submarine

Na vině nejsou komplikace spojené s použitím “kosmických technologií” nebo zástavba motorových jednotek poháněných biopalivy – to jsou obvyklé reklamní triky. Konstruktéři se dopustili chyby, která se stává téměř vždy, když se místo válečného stroje začne stavět symbol libovolné velké myšlenky.

Vezměte to, co je dobré, zvětšete to a výsledek bude ještě lepší. Španělé nešetřili a na základě vynikající francouzské třídy Scorpene vyvinuli S80 – výstavní skříň evropské technologie. Aby se do ponorek všechny ty zázraky vešly, bylo ji potřeba oproti francouzskému vzoru zvětšit, což vedlo k přetížení plavidla s konstrukčním výtlakem 2 200 tun na hladině o dalších sto tun. Zvýšit ve stejném poměru kapacitu balastních nádrží už nikoho nenapadlo.

Jinak řečeno: španělské námořnictvo celému světu za tři čtvrtě miliardy dolarů dokázalo, že Archimédův zákon platí. 

Advertisements

2 thoughts on “Ke dnu: Španělé utopili 680 milionů v projektu ponorky neschopné vynoření

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s