Na prodej: Amerika už rok rozprodává sen o neviditelné budoucnosti

Americké válečné námořnictvo vyšlo vstříc milovníkům skutečně exkluzivních soukromých jachet. Posílá do dražby svá experimentální plavidla. Unikátní katamarán Sea Shadow si v aukci našel kupce už v loňském roce, další jedinečné vojenské systémy na kupce ještě čekají.

Dražit se v administrativní budově US Navy v doku kalifornské Suisunské zátoky, kde marína kotví rezervní loďstvo, začalo na 139 tisících dolarů. Za plavidlo, jehož stavba přišla americké daňové poplatníky v osmdesátých letech minulého století na 192 milionů dolarů pakatel.

Sea Shadow si americké námořnictvo objednalo v rámci fiskálního roku 1983 jako reakci na citelné ztráty, které britské námořnictvo utrpělo ve válce o Falklandy. V jižním Atlantiku se ukázalo, jak zranitelné jsou válečné lodě raketami. „Mořský stín“ přišel na svět jako dítě zájmu armádních kruhů o uplatnění „neviditelné technologie“ stealth.

shadow

Tím byl určen i výrobce; stala se jím společnost Lockheed Martin, která si až podnes udržuje primát ve vývoji neviditelných technologií.

S vynaložením 192 milionů dolarů (asi 3,85 miliardy korun – ovšem podle kurzu z roku 2012; před třiceti lety byl dolar přibližně třikrát hodnotnější měna než dnes) společnost v roce 1983 předala námořnictvu 50 metrů dlouhou a 21 metrů širokou loď se standardním výtlakem 572 tun.

Dvojice vznětových motorů, umístěných po jednom v obou z dvou trupů Sea Shadow, lodi dává rychlost 14 uzlů (26 km/h). Loď má vynikající nautické vlastnosti: udržuje stabilitu i na vlnách velikosti 6, tedy na „silně rozbouřeném moři s vlnami do výše 5,5 metru,“ jak říká oficiální definice.

Inženýři a vývojáři u Lockheeda měli k dispozici nejlepší technologie, které byly před třiceti lety dostupné. O jejich pokročilosti svědčí fakt, že existence Sea Shadow námořnictvo potvrdilo až v roce 1993, přičemž popis technických vnitřností lodi zůstává tajný dodnes.

O tři roky později námořnictvo Sea Shadow vyřadilo ze zkušebního provozu; vyvstala otázka co s plavidlem dál.

Nakonec se administrativa rozhodla zařadit unikátní katamarán do programu dražeb. V polovině května letošního roku se majitelem „plavidla, určeného pro rekreační plavby a vyřazeného z ozbrojené služby“ stal neznámý muž. Za „stín“ zaplatil 3,2 milionu dolarů (v přepočtu asi 64 milionů korun. Odborný server Yachting Times si neodpustil kousavou poznámku, že „jeho zástupce poněkud připomíná některého z bondovských zloduchů.“

k-medium

Nelze tvrdit, že by si nový majitel na Sea Shadow měl do budoucna užít velký luxus. Trup lodi totiž nejvíc ze všeho připomíná těsně padnoucí rukavici, nataženou na motory, výztuhy, žebroví a táhla, instalaci a rozvodné panely.

Do útrob Sea Shadow se konstruktérům podařilo natěsnat dvanáct kójí, oddělených závěsem (stejně jako třeba na druhoválečných ponorkách) a hliníkový stůl s deskou 1 krát 1,25 metru.

Mimochodem ona poznámka o majiteli, který se nápadně podobá zloduchovi z bondovky nebyla tak docela samoúčelná a neměla pouze dosvědčovat ostrovtip jachtařského redaktora: Sea Shadow totiž svou výraznou linií inspiroval design plavidel z filmu Tomorrow Never Dies.

Advertisements

One thought on “Na prodej: Amerika už rok rozprodává sen o neviditelné budoucnosti

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s