Barevný svět: Proč je růžová pro holčičky a modrá pro kluky

Proč se vlastně růžová barva přiřazuje malým slečnám a modrá pánům tvorstva ve vývojových stádiích? Neandrtálec barvy takto nerozlišoval, ani člověk kromaňonský si nic nemaloval a přesto se růžovo – modré spektrum stalo součástí všudypřítomných stereotypů.

Přiřazení růžové barvy a jejích všemožných odstínů děvčatům je povšechně současný fenomén, píše Jo B. Paoletti. O růžové a modré napsala celou knihu, v níž dokazuje, že ještě před nějakými sto lety se děti do šesti let věku oblékaly do bezpohlavních oblečků. Až v období Velké války se z různých důvodů začalo rozlišovat; snad to souviselo ponejvíce s militarizovaným ovzduším.

boy-girl-md

Výkladů se ovšem už ve dvacátých letech vyskytlo mnohem více. Nejčastěji se jejich autoři zaměřovali na významy barev v souvislosti s tehdy novotou vonící psychoanalýzou.

Růžová, tedy barva nacházející se mezi purpurem a rumělkou, přišla ke svému pojmenování díky římskému básníkovi Lukréciovi. Ten do ní zahalil stmívání a soumrak. Jak šel čas, stala se růžová nejen univerzálním holčičím barvivem, ale také týmovou barvou švédských feministek – růžový trojúhelník na oděvu museli nosit homosexuální Semité.

Barva moře a nebe se těšila oblibě daleko dřív; formulku lapis lasuli si asi vybavíme, jakkoliv přesně nemáme ponětí, co jsme to právě řekli. A co taková námořnická modř, indigo anebo ultramarín? Snad je trochu nespravedlivé, kolik různých poetických názvů má chlapecká modrá, zatímco růžová bývá obvykle prostě jenom holčičí.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s