Špiclové a špiclovaní: Velký bratr vás sleduje, ale asi ne dost

Mobilní telefon má na světě víc lidí, než kolik se jich dostane k pitné vodě. Před čtrnácti lety měl internet 38 milionů uživatelů, dnes se jich jen přes telefon připojuje třicetkrát víc. Svět obetkaný informačními vlákny přestává být přátelské místo k životu.

Mitch Joel snesl dohromady pozoruhodnou kupu dat, z nichž jde poněkud hrůza. Obrovský objem internetového obchodování, kterému jen v USA za posledních pět let padlo za oběť 243 značek kamenných obchodů, je totiž založený na lidské ochotě nechat se špehovat. 77 procent majitelů mobilních telefonů používá geolokační služby. Zdá se, že slídící oko Velkého bratra ve skutečnosti znervózňuje jen menšinu. Uživatelé jsou spokojení.

big-brother-cameron

Kliky a lajky se začaly proměňovat v ekonomický ukazatel. Mohlo by se zdát, že právě tudy vede cesta k dalšímu rozvoji podlomeného globálního hospodářství. Jisté to ale ani zdaleka není, dokonce ani pravděpodobné ne, varovné hlasy chce ale poslouchat jen málokdo.

flurry-7

Míst, kam se jde před Velkým bratrem schovat ubývá, přesto se jich ještě pár najde. Cesta k úplnému pokrytí je ale otevřena. Koneckonců když už je řeč o Velkém bratrovi: kolik lidí z těch, kteří o něm mluví a píšou, vůbec přečetlo 1984?

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s