Namydlený blesk: Zbrojařská ostuda USA pokračuje, může za to Lightning

AKTUALIZACE – “Bude ta věc někdy létat,” ptá se v rozsáhlém materiálu na osud největší zbrojařské ostudy USA za poslední desetiletí Vanity Fair. Odpověď zní ano – ale musí být pěkné počasí. Ozbrojené síly USA si v těchto dnech připisují další položku do seznamu strojů, které se nepovedly. Další žrout času a prostředků z armádního rozpočtu se stal stíhací letoun F-35 Lightning. Po desetiletém vývoji se ukázalo, že očekávání příliš nenaplňuje.

Lightning přišel na svět jako dítě společného projektu Spojených států a jejich nejbližších spojenců na stíhač, který by používaly ozbrojené síly na obou březích Atlantiku i Pacifiku. Teoreticky šlo o vynikající nápad, který by ušetřil náklady na provoz více typů strojů a přinášel nezanedbatelnou taktickou výhodu. Nový stroj měl být schopen provozu z pozemních základen i z palub letadlových lodí, měl být všestranný, technicky předběhnout dobu a vykazovat potenciál k dalšímu vývoji. Místo plánovaných více než 2500 Lightningů jich doposud továrny Lockheed Martin dodaly jen málo přes šedesát. To už se cena vyšplhala ze schválených 89 milionů dolarů za kus na pěkných 200 milionů.

f35

A mělo být hůř. Namísto univerzálního superstroje vzlétl letoun, který může plnit široké spektrum úkolů, ale žádný z nich na očekávané úrovni. Výsledkem byla situace, kdy například jeden z nejbližších spojenců Izrael musel mezery v počtech stíhacího letectva látat obstarožními stroji F-15 a F-16. Spořiví Norové pro změnu dopočetli, že každý z předpokládaných 52 Lightningů by je během své služby přišel na tři čtvrtě miliardy dolarů – a to si s USA rozhodně nedomluvili.

Jediný, koho trapná situace příliš netrápí je společnost Lockheed Martin. Ta se pojistila velkorysými dary politickým špičkám, může tudíž Lightning v poklidném tempu přepracovávat na stroj, který bude alespoň průměrný.

Platíme za chybu,” uznal podsekretář amerického ministerstva obrany Kendall. Co ale čekat, když profesionálům do práce pořád mluví politici, koneckonců vyprávět by o tom mohli třeba Španělé se svými potápkami namísto ponorek.

Advertisements

One thought on “Namydlený blesk: Zbrojařská ostuda USA pokračuje, může za to Lightning

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s