Prkenná historie: Jak surf pomohl vyhrát válku a vydělat miliardy

Surfování (myšleno to po vlnách, ne internetové) se stalo byznysem, jehož koly otáčí dvě desítky milionů prkýnkářů. Petera Westwicka spíš než beztak trochu kýčovitý svět velevln zaujaly miliardy, které se okolo veselých mužů na svištících prknech točí.

Univerzitní pedagog Westwick společně s Peterem Neushulem ve své knize vcelku zevrubným způsobem rozebral mýty okolo havajského národního sportu – narozdíl od spousty dalších autorů se ale nevyhýbá ani těm méně bezproblémovým aspektům osedlávání si vln.

hawaii-surf-history_70065_600x450

Věděli jste například… co asi mohl dělat pan Ellsberg poté co z láhve vypustil džina? A co všechno si z Havaje kromě prken a syfilis pro celou posádku odvezl z Havaje kapitán Cook předtím, než ho tamní domorodci zabili? A znáte vévodu Kanahamoku?

Mimochodem: díky jednomu z nenápadných technických koumáků panu Vulteemu surfové prkno zasáhlo i do Druhé světové války – a to nikoliv nevýznamně.

Pokud by ale někdo chtěl být smutný, že nemáme vlastní moře – za posledních patnáct let počet násilně umrlých surfařů roste a roste.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s