APPLE: Jak se žije dělníkům marketingového snu

Tian Yu montovala iPady dvanáct hodin denně, šest dnů v týdnu, měsíc za měsícem. Pak přišel den, kdy vyskočila z okna ve čtvrtém patře. Další text o ceně za dominanci společnosti Apple na trhu přinesl pro změnu deník Guardian, nic ale nenasvědčuje tomu, že by zákazníci ztráceli chuť ohryzávat jablíčka.

Aditya Chakrabortty se pracovním podmínkám v továrnách Foxconn věnuje dlouhodobě. Jediný gigantický tovární komplex fascinuje: denně v něm 400 tisíc zaměstnanců vyrobí neskutečných 137 tisíc iPadů a iPhonů. Tak tomu bylo v roce 2010. V tom samém roce se osmnáct zaměstnanců Foxconnu pokusilo o sebevraždu kvůli nesnesitelným pracovním podmínkám. Čtrnácti z nich se podařilo zemřít. Žádnému ze sebevrahů nebylo víc než pětadvacet let. Sedmnáctiletá  Tian Yu strávila dvanáct dní v kómatu, ale zůstala naživu.

apple-china_think-different

Když se jakž takž pozdravila, poslal ji zaměstnavatel zpátky domů do středočínské vesnice, odkud odešla s vidinou dobrého výdělku, kterým by pomohla rodině. S sebou měla v přepočtu padesát liber a obstarožní mobil. Místo slibovaného úžasného života a zářivě jásavých dnů se ocitla v kolotoči vyčerpávajících půldenních směn. Když jí kvůli údajnému administrativnímu nedopatření Foxconn nevyplatil mzdu, vrhla se z otevřeného okna.

Odstupné a bolestné činilo osmnáct tisíc liber. Pro srovnání: manažer Applu Tim Cook si ročně na odměnách přijde zhruba na čtyři miliony liber a ani si u toho nemusí vyvrtnout kotník. Společnost Apple podniká další a další kroky, které by měly vést k vylepšení pracovních podmínek zaměstnanců jednotlivých subdodavatelů, zatím je to asi stále málo. Chuť uživatelů na jablíčka je stále velká, management Applu ale už naslouchá varovému troubení: zavilý rival Samsung americký kolos už stačil připravit o titul nejziskovějšího výrobce mobilních zařízení.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s