Modrý sexismus: Obvinění padlo, Šmoulinka nesmí být prostě jen ona

Tohle muselo jednoho dne přijít. Na začátku nevyzpytatelného tažení animovaného filmu Šmoulové 2 si novinář z respektovaného amerického liberálního magazínu Atlantic všimnul, že na mraky šmoulů připadá samojediná Šmoulinka a zvedl vlnu odporu proti takovému vysloveně kontinentálnímu sexismu.

“Každý šmoula je identifikován svými znalostmi a dovednostmi,” píše Philip Cohen ve svém burcujícím materiálu, doplněném vyčerpávajícím důkazním materiálem. “Jen Šmoulinku definuje pouze skutečnost, že se jedná o ženu (sic!, pozn. of).”

smurfette1

Cohen jedním (možná dvěma, snad i třemi) dechem pranýřuje archaické modely uvažování starého kontinentu. Ostré šlehy zanechávají barevná jelita především na belgických zádech – právě v této konstituční monarchii se totiž modré zrůdičky v polovině minulého století vylíhly. Už tehdy byly vysloveně sexistické narozdíl od své úspěšnější, po všech směrech korektní verze jménem Avatar.

Varovný hlas zazněl také z New York Times: Katha Pollitt na jeho stránkách formulovala Šmoulinčin princip. Jeho základní tezí je, že by modré nebezpečí mohlo vážně ohrozit půl století budované úspěchy feministického hnutí. Mezi ně patří především unisexové oblečení a módní doplňky, uvádí zdroj.

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s