Geozmatek: Abstraktní mapy velkoměst a japonské mraveniště pod lupou

Mapy si lidé pořizují obvykle proto, aby podle nich našly cestu z jednoho místa na druhé. Abstraktní mapy velkoměst jsou z tohoto pohledu vcelku k ničemu, ale aspoň je to pěkné.

Skupina umělců z newyorského Manhattanu se rozhodla doplnit galerii map tohoto světa pro sebe projektem složeným pouze z útržků ručně psaných návodů cizinců(m) jak se na Manhattanu kam dostat. S nápadem přišel Nobutaka Aozaki, který má s podobnými legráckami bohaté zkušenosti, o čemž se lze přesvědčit na jeho webových stránkách.

map-1map-2

A velká galerie abstraktních map velkoměsta je k nalezení zde; je to pěkné, ale u turistů se to s velkým úspěchem patrně nesetká.

Fotograf Jeffrey Martin strávil desítky hodin na střechách nejvyšších budov japonské metropole. Výsledkem je mamutí panoramatická galerie složená z deseti tisíc fotografií. Pokrývá plochu města, které se rozorstlo na pět set čtverečních kilometrů, do nečekaných detailů: uvidíte pár na první schůzce i kluky hrající baseball. A spoustu dalších věcí – kdo nemá co na práci, může nad Martinovým dílkem strávit dlouhé hodiny.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s