Uzeměný prezident: Obamův mazlík létá strojem za 69 milionů dolarů

Prezident Spojených států má pro nevyzpytatelné krizové situace k dispozici vojenský vrtulník typu Osprey. Nikam se jím ovšem nedostane. Podle bezpečnostních předpisů Bílého domu je totiž Osprey příliš nebezpečný než aby jím Barack Obama létal. Jeho tým včetně domácích zvířátek se v něm podle týchž pravidel zabít může.

Bell Boeing V-22 Osprey je přesně vzato konvertoplán, tedy létající předmět s ozočnými rotory na koncích krátkých robustních kříděl. Provozuje ho americká námořní pěchota a nelze tvrdit, že by z jeho výkonů byla nadšená. Vývoj stroje trval osmnáct let a ani po šesti letech služby se stroje v ceně 69 milionů dolarů za kus nepodařilo zbavit dětských nemocí.

Aircraft.osprey.678pix

Kromě obvyklého průběžného prodražování celého projektu až na šestinásobek Kongresem odsouhlasené částky se po zařazení Osprey do služby ukázala nepříjemnost, která je v poslední době americkým zbraním vlastní. Naprosto totiž nesplňuje zadané požadavky na bojeschopnost nebo odolnost. Aby se Osprey vůbec dostal z továrních hal k bojovým jednotkám, museli testovací piloti zfalšovat neuspokojivé výsledky testovacích letů.  V jejich průběhu zahynulo za deset let třicet vojáků a technického personálu.

Za takových podmínek se nelze divit, že bezpečnostní oddělení Bílého domu prezidentu Obamovi lety v Osprey nepovolilo; konvertoplán se tak stal prvním vojenským strojem, určeným k přepravě domácích mazlíčků asi nejmocnějšího muže planety. Ten může jen litovat toho, že nechal sešrotovat vrtulníky za 13 miliard dolarů – sice se na propagačních materiálech nevyjímaly tak dobře, ale dalo se v nich létat.

O dalších problematických zakázkách ozbrojených sil více ZDE, ZDE nebo ZDE.

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s