Bezmozek: Améba, která vám dočista vyžere hlavu

Kdo se koupe v teplé vodě, může jednoduše přijít o rozum a s ním i o život. Ne kvůli zubatým žralokům nebo nenažraným krokodýlům, ale kvůli nepatrné amébě Naegleria Fowleri, která se nosem dostane do hlavy a s chutí se pustí do jejího obsahu. Bezmozci se nemusí vzrušovat, ostatní by si měli nasadit kolíček na nos.

Naegleria Fowleri, donedávna neznámá améba, si totiž začíná na svůj pomyslný opasek dělat zářezy znepokojivě narůstajícím tempem. A co hůř – vědci nemají ponětí jak se mozkožroutské potvoře bránit. Oproti roku 1962, kdy její “útok” přežila jediná oběť se poměry poněkud zlepšily, až příliš mnoha zejména dětským obětem zbývá o kontaktu s naeglerií posledních pět dní života.

brain-eating-amoeba-water-park_69932_600x450

Podle biologa Jonathana Yodera si před nagleriemi mohou připadat v bezpečí jen návštěvníci bazénů s vysoce chlorovanou vodou. Tu mozkožrout nemá v oblibě; jinak je naeglerie s to přežít v nejneuvěřitelnějších prostředích. Koneckonců se jedná o více či méně příbuzný druh gigantické améby, kterou oceánografové objevili v nejhlubších zemských propastech.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s