JFK: Co by bylo, kdyby Dallasu nebylo

Za čtvrt roku se texaský Dallas promění v dočasný Disneyland zasvěcený všem uctívačům památky amerického prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. Ten se právě tady 22. listopadu 1963 stal obětí atentátu. Co by se stalo, kdyby Lee Harvey Oswald (nebo kdo to vlastně JFK odstřelil) minul, prezident žil dál a pokračoval ve výkonu úřadu?

Na tuto otázku se pokusili odpovědět historikové, psychologové a další mluvící hlavy oslovené New Statesmanem. Dopadlo by to zhruba následovně:

th

VIETNAM: Kennedy by se nenechal zatáhnout do vojenské intervence a postupně by z oblasti stáhnul americké vojenské síly. USA by se vyhnuly vietnamskému traumatu.

STUDENÁ VÁLKA: Kennedy i Chruščov by po zkušenosti z kubánské krize, kdy v roce 1962 svět stál krok či tři od atomové války začali sfoukávat plameny, které udržovaly v chodu válku studenou.

NUKLEÁRNÍ ZBRANĚ: Chruščov a Kennedy by postupně zastavili výrobu atomových zbraní.

KUBA: Kennedy by se postupem času nějak domluvil s Fidelem Castrem, který by se nakonec stal demokratem (a zřejmě by spolu získali Nobelovu cenu míru nebo aspoň Grammy za nejlepší duet).

Podle New Statesmanu by osmiletá prezidentská vláda Johna Fitzgeralda Kennedyho udělala ze světa bezpečnější místo. Svět je ale místo plné nebezpečí. JFK se o tom přesvědčil před půl stoletím.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s