Omayra: Nejznámější oběť Spícího lva umírala vkleče před objektivy

Dnes by Omayře Garzónové bylo jednačtyřicet let. Zemřela 16. listopadu 1985 po šedesátihodinové agónii v sutinách kolumbijského města Armero, které poničil výbuch sopky Nevado del Ruiz. Široké mediální pokrytí příběhu umírání třináctileté dívky vzbudilo značnou kontroverzi; pak byla udělena cena Word Press Photo a hlídací psi demokracie doštěkali. Začalo čekání na Kevina Cartera.

Nejprve k obětem a vrahovi: sopce Nevado del Ruiz se v okolí Armera říkalo “Spící lev.” Naposledy vybuchla v roce 1845. Pak přišel 13. listopad 1985 a výbuch, který uvedl do pohybu proud lávy, bahna a sutin pohybující se rychlostí šest metrů za vteřinu. Exploze a její následky si vyžádala 23 000 obětí ve více než deseti sídlech; město Armero vypadalo jako po kobercovém bombardování.

Umírající Omayra Sánchezová na fotografii Paris Match

Umírající Omayra Sánchezová na fotografii Paris Match

Omayru Garzónovou uvěznily trosky zborceného domu. Po ramena byla ve špinavé a neustále přibývající vodě, kterou se špatně vybavení záchranáři s proměnlivým úspěchem snažili odčerpávat. Pod hladinou už nebyly vidět nohy vzpříčené v troskách – Garzónová umírala vkleče na mrtvém těle své tety.

María Barragánová, novinářka, která v oblasti pracovala jako dobrovolnice, jí nosila sodovku a sladkosti, o které umírající dívka žádala. Garzónová si udržovala dobrou náladu i když se tušení blížící se smrti s postupujícím časem měnilo v mrazivou jistotu. Zpívala do vrčení kamer televizních štábů a cvakání fotoaparátů.

V deset hodin dopoledne 16. listopadu zemřela. Svět se mohl začít dojímat nad jejím osudem, fotograf Frank Fournier za její portrét získal cenu World Press Photo, kterou její porota a držitelé označují za prestižní. Začalo čekání na Cartera a další tragédie, které by ukojily lidskou touhu po neštěstí, která je nepostihnou.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s