The Budget: Noviny, ve kterých se zastavil čas, vycházejí už 123 let

Skupiny amishů žijí ve světě, v němž jako by se čas zastavil v devatenáctém století. Pokrok se prý zastavit nedá, na amishském týdeníku The Budget to ale vidět není. Vychází už 123 let, je absolutně nemoderní a… vůbec to nevadí.

Otvírák aktuálního čísla Budgetu se zabývá příběhem pana Johnnyho Bylera, který se s přítelem vydal na ryby. Počasí bylo pěkné, Byler nahazoval a to tak nešikovně, že si zasekl háček do hlavy. Materiál napsala Jerry Bylerová (nebo manželka Jerryho Bylera, jeden nikdy neví a překládám přímo z originálu), jedna z 860 korespondentů, kteří Budget připravují.

OB-YT025_AMISH7_BA_20130830230254

Už stotřiadvacátým rokem posílají do redakce dopisy o tom kdo se oženil, vdal, narodil a umřel nebo o tom, že Tobymu Shrocksovi uteklo jedenáct kuřat poté co zapomněl zavřít vrátka kurníku. Budget si v době všeobecného úpadku tištěných médií nemůže stěžovat na nezájem: má osmnáct tisíc předplatitelů. Naprostá většina z nich neposílá e-maily, nedatluje textové zprávy a koneckonců nemá ani telefon.

Redakce Budgetu, foto: NPR

Redakce Budgetu, foto: NPR

Zprávy Budgetu se mohou zdát banální a třeba i vyloudit úsměv. Těžko soudit, ale pohled na titulní články našich novin nedává sebemenší důvod k posměškům: Hyundai ukazuje v autosalónech škodovky kvůli konkurenci, sděluje v 15 hodin populární zdroj důvěryhodných informací iDnes. Můžeš chlastat, můžeš krást, zapsal si Kott. Od Pancové si vysloužil přísný pohled, sdělují čapkovsky laděné Lidovky.

Amishové ale asi produkty se značkou MAFRA nečtou. Ostatně vy ano?

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s